"Жодних компромісів". Зеленський прокоментував вимоги Росії на переговорах з Україною
Журналіст запитав главу Української держави, що він думає про вимоги президента РФ Володимира Путіна визнати Крим частиною Росії, "незалежність" ОРДЛО та відмовитися від членства в НАТО.
Зеленський відповів, що "жодних компромісів" щодо територіальної цілісності та суверенітету України не планують.
Він наголосив, що після вторгнення Росії український народ зустрічав окупантів не букетами квітів, а "зі зброєю в руках".
Президент України вкотре підтвердив готовність провести переговори з Путіним. За словами Зеленського, він готовий до таких переговорів уже два роки, і якщо на нинішньому етапі спроби переговорів зазнають невдачі, може йтися про Третю світову війну.
Зеленський вважає, що без переговорів закінчити війну Росії проти України не вдасться.
Війна Росії проти України. Головне
24 лютого Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України".
Контекст:
Із кінця лютого Україна та Росія проводять переговори про закінчення війни. Уже відбулося три очні раунди, зараз зустрічі делегацій проводять у відеоформаті. "Дуже важкий і в'язкий переговорний процес. Наявні принципові суперечності. Але простір для компромісу є", – заявив член української делегації, радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк.
Сторони публічно не коментують подробиць переговорів. За словами радника керівника Офісу президента України Олексія Арестовича, це вимога низки конвенцій, зокрема Віденської конвенції про право міжнародних договорів.
16 березня американська газета Financial Times опублікувала нібито мирний план, який розробляють делегації Росії та України. Згідно з інформацією, яку видання одержало із трьох джерел, план складається із 15 пунктів та передбачає відмову України від членства в НАТО, а також обіцянку не розміщувати іноземні військові бази або озброєння на території країни. Водночас Україна збереже свої Збройні сили. В обмін у Києві нібито розраховують на захист із боку союзників, таких як США, Великобританія і Туреччина.
Глава МЗС Росії Сергій Лавров сказав, що на переговорах "є конкретні абсолютно формулювання", які, на його думку, "близькі до погодження".
Зміст плану розкритикувала частина українських політиків та журналістів. Після цього Подоляк заявив, що опублікований у ЗМІ попередній мирний план відображає лише російські вимоги. За словами Зеленського, пріоритети України на переговорах є такими: завершення війни, гарантії безпеки, суверенітет, відновлення територіальної цілісності.
Українська сторона наполягає на особистій зустрічі Зеленського та президента РФ Володимира Путіна. Лавров сказав, що глава Кремля не відмовляється від такої зустрічі, але для цього треба провести "підготовчу роботу", а зустрічатися вже для "фіксування якихось конкретних домовленостей".
17 березня "президент Білорусі" Олександр Лукашенко заявив, що російська делегація на переговорах з українською намагається домовитися про перетворення України фактично на другу Білорусь "з певними нюансами".