Політолог Юнус: У СРСР виведення військ з Афганістану призвело до початку кризи. За радянських часів рушійною силою були афганці, а в Росії будуть солдати, які воювали в Україні G

Юнус: Кремль повторює вчинки керівництва Радянського Союзу
Фото: EPA
Наслідки війни в Україні можуть бути для Росії такими самими, як війни в Афганістані – для СРСР. Про це сказав в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону азербайджанський політолог Раміз Юнус, який живе у США.

"Я проживаю дежавю. Мені 64 роки, і я досить активно прожив період із 1979-го до 1989 року, часи радянської авантюри в Афганістані... Я з першого дня проводив паралелі між тією авантюрою та цією авантюрою і завжди казав, що Росія йде шляхом Радянського Союзу. Я проводив паралелі за всіма напрямами з першого дня, як це сталося, як Радянський Союз і його політичне керівництво спонукали ось на цю авантюру", – сказав він.

Юнус зазначив, що як тоді, так і зараз керівництво Росії "купилося" на дезінформацію і вплуталося у війну.

"Насправді коли дивишся на нинішнє керівництво Росії, вони, у принципі, мої ровесники, включно з президентом Росії. Тобто всі представники спецслужб так само прожили це. Ба більше, вони пройшли школу Комітету держбезпеки, там це взагалі на досить високому рівні було. Дуже дивно, що ці люди не розуміють цих уроків історії", – сказав він.

Юнус вважає, що війна в Україні призведе до кризи в РФ, рушійною силою якої стануть ті, хто воював в Україні.

"У Радянському Союзі виведення військ з Афганістану 1989 року призвело до початку публічної кризи. Плюс відцентрові сили пішли в союзних республіках. А тут де вони підуть? У національних республіках. Плюс пам'ятаєте, за радянських часів хто був рушійною силою? Афганці. А тут будуть солдати, які воювали в Україні, як вони їх називатимуть – "українцями" чи як, я не знаю. І ось вони підуть", – сказав він.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

24 лютого 2022 року Росія вторглася в Україну, розпочавши повномасштабний етап війни. Фактично РФ розв'язала війну проти України 2014 року, коли після Революції гідності вона незаконно анексувала Крим й окупувала частину Донецької та Луганської областей. Спочатку, за даними СБУ, президент РФ Володимир Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився.

Політичні діячі й аналітики з різних країн неодноразово висловлювали припущення, що РФ рано чи пізно розпадеться. Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов 2020 року назвав Росію "штучним утворенням", створеним "під кулеметами", і припустив, що вона розвалиться ще за його життя.

Колишній командувач військ США у Європі, генерал у відставці Бен Годжес прогнозує розпад Росії, каталізатором якого стане розв'язана нею війна в Україні. Генерал у колонці для британського видання The Telegraph, опублікованій у вересні 2022 року, закликав світ починати готуватися до цього процесу заздалегідь, щоб зменшити його геополітичні наслідки.

На думку колишнього російського віцепрем'єр-міністра, близького соратника експрезидента РФ Бориса Єльцина Михайла Полтораніна, у разі розпаду "першою змиється Тува разом із [міністром оборони РФ Сергієм] Шойгу", після цього від Росії можуть відокремитися Чечня, Дагестан і Далекий Схід.

На Росію до 2033 року чекає розпад або перетворення на failed state. Такий прогноз дала майже половина експертів із зовнішньої політики, яких опитав аналітичний центр Atlantic Council.