Пономарьов: Путін може наважитися на застосування ядерної зброї, але надто пізно, наприклад, коли буде втрачено Крим. Його наказу просто не виконають
На керівництво Росії, яке погрожує застосуванням ядерної зброї, вплинув "колективний тиск". Таку думку в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман висловив колишній депутат Держдуми РФ, бізнесмен Ілля Пономарьов, який набув українського громадянства.
"Я не знаю, чий тиск був більшим: тиск Заходу чи тиск Сходу. Але, безумовно, колективний тиск подіяв. Але я із самого початку не вірив у те, що [президент Росії Володимир] Путін на щось таке зважиться", – сказав він.
За словами російського бізнесмена, "одна річ – погрожувати, шантажувати, поводитися як шкільний хуліган, розчепірити пальці й іти вперед, а інша річ – застосувати".
"Я завжди вважав, що він може наважитися на застосування, але, як і все, що він робить, наважиться на це надто пізно. Коли він на це наважиться, це якраз тоді, коли буде втрачено Крим. І тоді його наказу просто не виконають. Тому що жоден офіцер не буде виконувати самовбивчий не лише для нього, а й для всього людства наказ, коли очевидно, що ситуацію програно. Уже жодна дисципліна не спрацює", – пояснив Пономарьов.
Він також оцінив можливість виконання такого наказу на цьому етапі.
"Багато наших ліберальних колег говорили: "Цього вони не виконають". От зараз, я боюся, цей наказ могли б виконати. Але тоді, коли його може бути реально віддано, тоді його виконано не буде", – наголосив Пономарьов.
На його думку, ймовірна перемога України над Росією посилює побоювання Заходу, що може статися хаос у ядерній Росії з усіма подальшими наслідками.
Пономарьов: Найкращий сценарій для Путіна – Гаага, але його вб'ють раніше. Кадиров натисне на спусковий гачок. Читайте повну версію інтерв'ю
Контекст:
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Путін заявив 21 вересня про готовність застосувати ядерну зброю через загрозу територіальній цілісності Росії. Президент України Володимир Зеленський сказав, що не вірить у те, що РФ застосує ядерну зброю.
Держсекретар США Ентоні Блінкен 25 вересня в інтерв'ю CBS News зазначив, що США попередили РФ про можливі "жахливі наслідки" у разі застосування країною-агресором ядерної зброї. За даними The Washington Post, між адміністрацією президента США Джо Байдена і владою Росії відбувається переписка, у якій російську сторону попередили про наслідки у разі застосування ядерної зброї у війні проти України.
Наприкінці жовтня міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив про можливе застосування Україною "брудної бомби" у війні проти Росії під час телефонних розмов із міністрами оборони США, Франції, Туреччини, Великобританії, Індії й Китаю. Ці заяви означають, що Росія сама готує такий удар, наголосив Зеленський.
27 жовтня під час виступу в дискусійному клубі "Валдай" Путін заявив, що Росія "ніколи не говорила" про можливе застосування своєї ядерної зброї, а "тільки натяками відповідала".
За інформацією The New York Times, високопоставлені російські військові обговорювали, коли і як Росія може застосувати тактичну ядерну зброю в Україні. Таку інформацію було поширено всередині уряду США в жовтні, повідомило видання 2 листопада. За оцінками Пентагону, в арсеналі Росії є до 2 тис. одиниць тактичної ядерної зброї, призначеної для застосування на полях битв із метою придушення звичайних сил.