"Якщо Росія не застосує ядерної зброї першою, то, отже, і другою також не застосує". Путін заявив, що загроза ядерної війни зростає

Путін переконує, що в керівництві РФ "розуміють", що таке ядерна зброя. Але не дає прямих гарантій відмови від її застосування першим
Фото: EPA
Президент Росії Володимир Путін 7 грудня заявив, що загроза ядерної війни зростає, і не дав прямої відповіді на прохання гарантувати, що РФ не застосує ядерної зброї першою, пише видання "Новая газета Европа".

Путін під час зустрічі з членами Ради з прав людини РФ так і не відповів прямо на запитання про те, чи можливий сценарій, за якого Росія завдасть ядерного удару першою.

"Щодо того, що Росія за жодних обставин не застосує першою – але якщо не застосує першою, за жодних обставин, отже, і другою також не застосує. Тому що можливості застосування у разі завдання ядерного удару по нашій території, вони сильно обмежені", – заявив російський лідер.

Він також заявив, що ядерна стратегія РФ спрямована на застосування зброї тільки як зустрічний удар у відповідь.

"Ми з глузду не з'їхали, ми усвідомлюємо, що таке ядерна зброя. Ці засоби в нас є й вони у просунутішому й сучаснішому вигляді є, ніж у будь-якої іншої ядерної країни. Це очевидно", – стверджує Путін.

Видання "Медуза" в Telegram уточнює, що президент Росії наголосив на тому, що, на відміну від Сполучених Штатів, Росія не розміщує своєї ядерної зброї на території інших держав.

У Telegram-каналі "Смотри" оприлюднено фрагмент виступу Путіна, де він згадує про передвиборчий виступ тодішньої кандидатки у прем'єр-міністри Великобританії Ліз Трасс.

"Хіба ми казали про можливість застосування ядерної зброї? Ні. Ось колишня, не проти вечора згадуючи, прем'єр-міністерка Великобританії... Вона ж публічно заявила, що готова це зробити. У відповідь на це мені довелося деякі речі також акцентувати. Одразу ж її висловлювання ніхто не помітив, а те, що ми говоримо, одразу випинаються й цими заявами починають увесь світ лякати", – сказав лідер країни-окупанта.

Заяву Трасс, яку згадав Путін, було озвучено 24 серпня на зустрічі з членами Консервативної партії в Бірмінгемі.

Трасс, яка тоді лідирувала в боротьбі за посаду прем'єр-міністра, запитали, як би вона почувалася, якби ситуація вимагала від неї натиснути на "ядерну кнопку".

"Я думаю, що це важливий обов'язок прем'єр-міністра. Я готова зробити це", – відповіла вона.

Трасс на посаді прем'єра пробула 45 днів. Вона подала у відставку 20 жовтня. Із 25 жовтня посаду прем'єр-міністра Великобританії обіймає Ріші Сунак.

Контекст:

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Путін заявив 21 вересня про готовність застосувати ядерну зброю у разі загрози територіальній цілісності Росії. Зеленський сказав, що не вірить у те, що РФ застосує ядерну зброю.

Держсекретар США Ентоні Блінкен 25 вересня в інтерв'ю CBS News зазначив, що США попередили РФ про можливі "жахливі наслідки" у разі застосування країною-агресором ядерної зброї. За даними The Washington Post, між адміністрацією президента США Джо Байдена та владою Росії триває листування, під час якого російську сторону попередили про наслідки у разі застосування ядерної зброї у війні проти України.

Наприкінці жовтня міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив про ймовірне застосування Україною "брудної бомби" у війні проти Росії під час телефонних розмов з міністрами оборони США, Франції, Туреччини, Великобританії, Індії та Китаю. Ці заяви означають, що Росія сама готує такий удар, наголосив Зеленський.

27 жовтня під час виступу в дискусійному клубі "Валдай" Путін заявив, що Росія "ніколи не говорила" про ймовірне застосування своєї ядерної зброї, а "тільки натяками відповідала".

За інформацією The New York Times, російські військові високопосадовці обговорювали, коли і як Росія може застосувати тактичну ядерну зброю в Україні. Таку інформацію поширили всередині уряду США в жовтні, повідомило видання 2 листопада. За оцінками Пентагону, в арсеналі Росії є до 2 тис. одиниць тактичної ядерної зброї, яка призначена для застосування на полях битв із метою придушення звичайних сил.