Пригожин – один із нових лідерів, із ним пов'язані досить впливові люди в російському керівництві – Буданов
Нещодавня заява засновника визнаної міжнародним злочинним угрупованням ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина про необхідність якнайшвидшого завершення війни в Україні свідчить, що "все йде не зовсім гарно" для РФ. Про це начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони (ГУР МО) України Кирило Буданов заявив в інтерв'ю агентству "РБК-Україна", опублікованому 24 квітня.
"Він, у принципі, досить політкоректно про це каже. Це констатація того, що все йде не зовсім гарно для них", – переконаний Буданов.
Розвідник вважає, що стаття, у якій засновник ПВК "Вагнер" виклав тезу про припинення війни – не його власна ініціатива.
"Пригожин – один із нових лідерів [Росії], назвемо це так. Сподобається нам це чи не сподобається, але це факт. Він ретранслює позицію багатьох людей, які з ним пов'язані. Це досить впливові люди у російському керівництві. Те, що ситуація погана для Росії, – ми з вами про це говорили. Вона для нас погана, вона і для них погана. Це не може тривати вічно", – вважає глава української військової розвідки.
Патрони Пригожина, на думку Буданова, усвідомили, що якнайшвидше закінчення війни Росією до її поразки стало для них "питанням виживання".
"Якщо почнуть шукати винних, то винних доведеться все ж таки призначити. Тому набагато легше сказати, що "все йде за планом", "ми перемогли", і далі почати якось інакше це все завершувати", – сказав глава ГУР МО.
14 квітня пресслужба засновника ПВК "Вагнер" опублікувала його статтю, у якій Пригожин каже, що російській владі й суспільству необхідно поставити "жирну крапку" у "спеціальній воєнній операції". За його словами, ідеальним варіантом було б оголосити про закінчення "операції", повідомивши всім, що РФ нібито досягла тих результатів, які планувала.
Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Андрій Юсов заявив 20 квітня, що заяви ватажка Пригожина про необхідність закінчувати "СВО" відбивають "депресивні" настрої військово-політичної еліти Росії. Водночас пропаганда цілком здатна переконати жителів РФ, що окупанти "перемогли".
В американському Інституті вивчення війни вважають, що якнайшвидше закінчення бойових дій збігається з інтересами самого Пригожина, який хоче повернути собі можливість нарощувати сили й розширити політичні перспективи напередодні парламентських і президентських виборів у РФ.
Контекст:
У ЗМІ Пригожина називають "кухарем Путіна", оскільки його компанії обслуговували фуршети найвищих посадовців РФ. Він є засновником російської ПВК "Вагнер", що бізнесмен визнав офіційно лише у вересні 2022 року. Після початку повномасштабної війни Росії проти України Пригожин особисто займався вербуванням ув'язнених у російських в'язницях для участі в бойових діях.
Пригожин неодноразово публічно критикував російську армію й генералів. "Багато хто з тих, хто є так званими кадровими [військовими], не навчилися нічого, окрім як підборами клацати, цяцьки носити і красиві доповіді писати", – заявив він у жовтні 2022 року.
У січні 2023 року ISW зазначив, що Пригожин готує ґрунт для того, щоб звинуватити в невдачах окупантів під Бахмутом Донецької області саме російське військове командування, знявши відповідальність із ПВК "Вагнер". Після невдалих спроб захопити Бахмут "зірка Пригожина стала згасати", вважають в ISW. Там заявили, що Путін особисто вступив у кампанію щодо зниження рейтингу Пригожина. Тепер, на думку аналітиків, Путін планує більше довіритися міністру оборони Сергієві Шойгу, начальнику Генштабу РФ Валерієві Герасимову й регулярній російській армії.
У лютому Пригожин звинуватив Шойгу й Герасимова у свідомому знищенні ПВК "Вагнер", прирівнявши їхні дії до "зради батьківщини".
6 березня Пригожин через пресслужбу повідомив, що ЗСУ створили сили, щоб розблокувати Бахмут. Він зазначив, що ПВК не заблокує Бахмута, якщо їй не дадуть боєприпасів, підкріплення й не прикриють флангів. "Якщо ні, то всім настане п...здець", – спрогнозував він.
Аналітики ISW зазначають, що на початку квітня Пригожин публічно відновив співпрацю з міноборони РФ і, схоже, повернув собі частину наданих Кремлем привілеїв після багатомісячної ворожнечі з російським військовим командуванням.