Путін розглядає варіант удару з Білорусі, щоб перервати постачання західного озброєння в Україну. Цей захід може виявитися самогубним – Соловей G

Соловей: Не лише я вважаю російський Генштаб схильний вважати, що навряд чи успіху російські збройні сили зможуть досягти
Фото: svoboda.org
Президент Росії Володимир Путін розуміє залежність України від постачання озброєння із Заходу і розглядає можливість удару з Білорусі – щоб перервати ці постачання. Про це в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону заявив російський політичний аналітик доктор історичних наук, професор Валерій Соловей.

За даними Солов'я, Путін сформулював для російської еліти "як йому здається, раціональну схему поведінки". Вона передбачає удари по енергетичній інфраструктурі України, "перехід до стратегічної оборони" на тимчасово окупованих територіях і "пошуки важелів та інструментів впливу на західні уряди різними каналами".

"І нарешті елемент, який він розглядає, це суто воєнний. Він розуміє, що Україна критично залежить від західних постачань озброєнь. Це всі розуміють. Він розуміє, що Україна зараз накопичує ці озброєння й готується до наступу. Це досить очевидна річ. Якщо спробувати перервати ці комунікації... Перервати їх можна ударом із Білорусі. У цьому випадку я маю на увазі не стільки використання білоруських збройних сил... На мою думку, про це все ж таки не йдеться. Ідеться про те, щоб використати Білорусь як плацдарм", заявив Соловей.

Аналітик розповів, що на території Білорусі перебуває чи не половина мобілізованих.

"Вони до цього готуються, – додав Соловей. – Інша справа – що, як кажуть воєнні фахівці (і українські, і російські, і західні), цей захід може виявитися вкрай контрпродуктивним, якщо не самогубним. З огляду на специфіки рельєфу місцевості та із цілої низки причин".

За його даними, Путін вважає, що може досягти успіху з такою стратегією.

"Я вважаю... Ну, не лише я вважаю – російський Генштаб схильний вважати, що ні. Що навряд чи успіху російські збройні сили зможуть досягти. Але для нього це абсолютно необхідно, щоб забезпечити почесний вихід із цієї конфронтації. Це вихід на мир, на якісь мирні умови, які передбачали б збереження за собою частини нових територій. Причому це може бути вузька смужка, суто символічна", розповів Соловей.

Соловей: Росгвардії й поліції в Росії дали наказ під час другого етапу мобілізації розганяти жіночі протести дуже жорстко. Читайте повний текст інтерв'ю

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

24 лютого Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, зокрема з Білорусі. Російські війська спробували захопити Київ. На початку квітня північні регіони України звільнили від російських окупантів.

4 жовтня Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білоруської держави, визнав, що Білорусь бере участь у війні Росії проти України. 10 жовтня він заявив, що домовився з президентом РФ Володимиром Путіним про розгортання "спільного регіонального угруповання військ" через нібито високий рівень загроз "на західних кордонах Союзної держави".

У Генштабі ЗСУ зазначали, що на випадок повторного наступу з території Білорусі Україна наростила своє угруповання на північному напрямку. 28 листопада в ГУР Міноборони України заявили, що активізація теми наступу з Білорусі – "фейк, щоб посіяти паніку". Ситуацію на білоруському напрямку обговорювали у Києві на засіданні ставки верховного головнокомандувача 18 грудня.

3 грудня Мінськ відвідав голова міноборони РФ Сергій Шойгу. Він та Лукашенко обговорювали "співпрацю" білоруських військових із російськими, які присутні на території Білорусі. Лукашенко водночас згадував про війну Росії проти України.

16 грудня американський Інститут дослідження війни в оперативному аналізі припустив, що РФ "украй малоймовірно досягне успіху, якщо почне новий наступ на Київ".

Американський Інститут вивчення війни (ISW) у звіті за 19 грудня дійшов висновку, що Лукашенко, імовірно, відхилив зусилля Путіна щодо примушування Білорусі до участі у війні в Україні.