Рахункова палата підтвердила завищення цін на закупівлях продуктів Міноборони України й непродуктивне використання 7 млрд грн – ЗМІ

Результати аудиту засвідчили, що Міноборони непродуктивно використало бюджетні кошти на суму 7,4 млрд грн
Фото: sof.mil.gov.ua

Міноборони України в першому півріччі 2023 року закуповувало продукти за цінами на 30% вищими за споживчі, не проводило аналізу цін, не контролювало реальної кількості доправленої продукції, а 75% позицій каталогу продуктів узагалі не постачали частинам. Такі результати продемонструвала перевірка Рахункової палати, звіт є в розпорядженні "Цензор.НЕТ" і "Наші гроші".

Звіт Рахункової палати було проведено за зверненням антикорупційного комітету Верховної Ради, який очолює Анастасія Радіна. Він стосується першого півріччя 2023 року, тобто в ньому не охоплено те, що було після червня. 

У звіті повідомляють, що наприкінці листопада 2022 року Міноборони повідомило потенційних постачальників про заплановані закупівлі послуг харчування на 2023 рік і запропонувало надати цінові пропозиції. Фактично Міноборони не здійснювало моніторингу цін на продукти й самостійно не визначило вартості послуг харчування. Визначення очікуваної вартості комплектів продуктів здійснили через механічне множення вартості комплекту за минулий рік на індекс інфляції. Укладені договори не враховували реальної потреби у продовольчому забезпеченні ЗСУ, визначеної тилом командування Сил логістики ЗСУ.

Наприкінці 2022 року Міноборони уклало 10 угод на харчування солдатів у 2023 році на 42,05 млрд грн. Після розслідування щодо завищених цін уклали додаткові угоди, у яких деякі ціни на продукти було знижено вдвічі, зазначають у документі.

"Оплата поставлених продуктів харчування відбулася у 2023 році на підставі укладених додаткових угод, де вже були переглянуті ціни в сторону їх зменшення. Тобто продукти були поставлені за цінами, вказаними в додаткових угодах", – ідеться у звіті.

Інфографіка: nashigroshi.org

Згодом було ухвалено закон про повернення незбройних закупівель Міноборони в Prozorro. І на цих торгах ціни продуктів було знижено ще раз.

"За укладеними договорами річна вартість забезпечення харчування військовослужбовців і годування штатних тварин склала 37,98 млрд грн, що на 8,19 млрд грн менше орієнтовної вартості, визначеної переліком та обсягами закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення на 2023 рік", – зазначають у звіті.

Також Рахункова палата встановила, що вартість харчування Міноборони була значно вищою, ніж ціни в інших силових органів. Зокрема, добова вартість харчування на одного військовослужбовця в секторі безпеки й оборони в І півріччі 2023 року становила від 92,45 грн у СБУ до 118,61 грн у Нацгвардії.

"Застосувавши такі ціни, Міноборони могло б зекономити в порівнянні з аналогічними витратами інших підрозділів сектору безпеки й оборони розрахунково від 3,2 млрд до 7 млрд грн бюджетних коштів", – підкреслили експерти.

Інфографіка: nashigroshi.org

Аудитори також вказали, що з 409 найменувань продуктів каталогу майже 75% не мають практичного застосування ні для приготування їжі у стаціонарних їдальнях, ні в польових умовах, але впливають на ціноутворення й остаточну вартість комплекту.

Узагальнені результати аудиту засвідчили, що в підсумку непродуктивно використали бюджетні кошти на суму 7,4 млрд грн. Придбання найбільш вживаних продуктів здійснювали за цінами, які в середньому на 30% вищі за ринкові. Крім того, визначена Міноборони вартість харчування військовослужбовця ЗСУ на добу перевищує вартість такого самого харчування в інших підрозділах сектору безпеки й оборони від 3,17 млрд грн (Нацгвардія) до 7,04 млрд грн (СБУ).

Контекст:

За останній рік Міноборони України регулярно потрапляло в різні скандали, пов'язані із закупівлями.

Зокрема, 21 січня видання ZN.UA повідомило, що Міноборони закуповує продукти для українських військовослужбовців удвічі-утричі дорожче, ніж вони коштують у київських супермаркетах. У міністерстві заявили, що сталася "звичайна технічна помилка", відомство проводить внутрішні перевірки, виправляє неточності й готує додаткові угоди щодо постачання. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний запевнив, що в Міноборони і ЗСУ – "нульова толерантність до корупції".

У січні на тлі скандалу звільнили директора департаменту закупівель Богдана Хмельницького і заступника міністра оборони В'ячеслава Шаповалова. Їх також повідомили про підозру в розтраті й "перешкоджанні діяльності ЗСУ" за закупівлю, попередньо, неякісних бронежилетів. Окрім того, слідчі Нацполіції повідомили про підозру радника Шаповалова в заволодінні понад 1,7 млрд грн, призначених для закупівлі товарів для ЗСУ.

Після скандалів при Міноборони створили спеціальний департамент із запобігання корупції у сфері оборонних закупівель.

Верховна Рада 24 лютого ухвалила закон про введення прозорості в оборонних закупівлях. Президент його підписав у березні.

10 серпня видання ZN.UA опублікувало статтю "Хороша і погана новини про Міноборони", у якій ішлося, що Міноборони восени 2022 року уклало контракт із турецькою фірмою Vector Avia Hava Araçlari на постачання зимового одягу на понад $30 млн. Але військова форма надійшла у країну лише в жовтні – грудні й виявилася літньою. У Міноборони цю інформацію спростовували, називаючи вигадкою.