Росіяни з початку вторгнення обстріляли вже п'ять цивільних суден – голова Одеської ОВА
"Із початку російського вторгнення в Україну флот агресора обстріляв уже п'ять цивільних суден, одне з яких повністю потопив, на іншому, із вантажем 600 т дизпалива, кілька днів триває пожежа, яку не дають гасити загарбники", – написав Марченко.
Він також повідомив, що 3 березня Морська пошуково-рятувальна служба врятувала екіпаж суховантажу Helt, який затонув після обстрілу російськими військами. Шістьох моряків доправлено до порту Чорноморська, їм надали первинну медичну допомогу.
Голова ОВА зазначив, що рятувальну спецоперацію проводили, незважаючи на погрози з боку російських військових відкрити вогонь.
Судно Helt належить прибалтійській компанії і ходить під прапором Панами.
Радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко раніше заявляв, що із шістьох членів екіпажу четверо загинули.
26 лютого Росія також захопила два цивільні українські судна, повідомила Держприкордонслужба України. За даними Адміністрації морських портів України, це танкер "Афіна" та суховантажне судно "Принцеса Ніколь". На обох суднах перебуває приблизно 50 мирних членів екіпажів. Окрім того, 26 лютого під час виконання гуманітарної місії у районі острова Зміїний російські військові кораблі захопили рятувальне судно "Сапфір".
Адміністрація також навела докладні дані про обстріли окупантами мирних суден.
25 лютого агресор обстріляв два іноземні судна поблизу порту Південний – Namura Queen (прапор Панами) та бункерувальник Millenium Spirit (прапор Молдови) на рейді перед портами Південний і Одеса. Сталося загоряння, яке під час вибуху могло призвести до екологічної катастрофи.
1 березня на рейді Миколаївського порту дві ракети агресора влучили в буксир компанії "Нібулон". Почалася пожежа, яку вдалося ліквідувати.
2 березня було завдано ракетного удару по теплоходу Banglar Samriddhi (прапор Бангладеш) на рейді порту Ольвія. Ракета влучила в надбудову. На судні виникла пожежа, яку вдалося ліквідувати силами буксирів. Загинув один член екіпажу (громадянин Бангладеш).
3 березня був обстріляний і дістав пробоїну нижче від ватерлінії теплохід Helt (прапор Панами).
Контекст:
Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ до України. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по рнизці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки та лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".
Жертвами російської агресії стало, станом на 28 лютого, 352 мирні жителі, поранення дістало 2040 осіб (новіших даних влада не повідомляла). Станом на 2 березня загинула 21 дитина.
За інформацією президента України Володимира Зеленського, втрати окупантів станом на 2 березня становили приблизно 9000 осіб. Росія офіційно визнала загибель 498 російських військовослужбовців, ще 1597, за даними міністерства оборони РФ на 2 березня, дістали поранення.
Президент України повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, висунувши вимогу "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.
Через вторгнення РФ до України західні країни наклали на Росію санкції. Обмеження, зокрема, стосуються великих російських банків, нафтового ринку Росії та групи наближених до Путіна бізнесменів, чиновників і їхніх дітей. Після того як Росія відмовилася припинити агресію проти України, ЄС, США, Великобританія та Канада вирішили занести до санкційного списку самого Путіна. Окрім того, санкції ввели проти Центробанку Росії (йому заборонили операції, пов'язані з управлінням резервами та активами, після чого рубль упав до історичного мінімуму), а деякі російські банки від'єднали від міжнародної міжбанківської системи SWIFT.