Сікорський: Україна вже сприймається як член НАТО і отримує більше озброєння, ніж країни Альянсу зобов'язані давати союзнику у випадку агресії проти нього
Україну на Заході вже сприймають як члена НАТО. Про це в опублікованому 28 липня інтерв'ю "Укрінформу" заявив депутат Європарламенту й колишній міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, коментуючи підсумки саміту Альянсу у Вільнюсі.
Він наголосив, що суспільства країн Заходу не хочуть безпосередньої участі у війні з країною-агресором Росією, тому не погодяться на це.
"Проте Україна отримує навіть більше озброєння, аніж країни Альянсу, згідно з документами організації, зобов'язані були б давати своєму союзнику у випадку агресії проти нього. Вашингтонський договір не зобов'язує країни-члени вступати у війну, а тільки відреагувати на неї. Тому ця реакція є. Тому в певному сенсі Україна вже зараз сприймається як член НАТО. Натомість формально це так чи інакше станеться після завершення війни", – наголосив Сікорський.
За його словами, до початку війни він думав, що допомога Заходу Україні буде не настільки масштабною.
"Маємо об'єктивну складність, яка полягає в тому, що Захід 30 років пожинав плоди мирного життя і просто перестав не лише виробляти зброю й боєприпаси, а й закривав виробничі лінії. Україна поступово отримала великі партії різного роду військової техніки. Дуже складно створити логістичні ланцюги для кожного виду БТР, танка чи пускової установки. Європа і США лише зараз прискорюються, підписуючи контракти з компаніями оборонно-промислового комплексу, і це, на жаль, потребує часу", – зазначив Сікорський.
Контекст:
У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня, ідеться, що Україні для вступу у блок уже не потрібен план дій щодо членства, але прогрес країни оцінюватимуть у межах адаптованої річної національної програми. У комюніке немає запрошення в Альянс. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ в Альянс, коли союзники погодяться із цим і буде виконано відповідні умови", – ідеться в комюніке.
Міністр оборони України Олексій Резніков вважає, що зміст адаптованої річної програми буде трансформовано. "Адаптована річна програма, власне, і повинна дати розуміння умов, після яких може бути ухвалене рішення про вступ. Цих умов може бути 20, а може бути три", – зазначив він. Перші консультації щодо формування цієї програми Україна вже провела, повідомила Стефанішина 13 липня.
Президент України Володимир Зеленський результати саміту назвав "гарними, але не ідеальними". "Якби було запрошення – вони були б ідеальними", – уточнив президент.
Водночас 12 липня на підсумковій пресконференції Зеленський зазначив, що на саміті в Литві Україна отримала "недвозначність того, що вона буде в НАТО". "Простою мовою: у той момент, коли закінчиться війна, Україну точно запросять у НАТО і Україна точно стане членом союзу", – заявив президент.
Президент США Джо Байден під час зустрічі із Зеленським на полях саміту НАТО 12 липня заявив, що "з нетерпінням чекає того дня, коли... ми офіційно святкуватимемо членство [України] в НАТО".
16 липня в інтерв'ю телеканалу CBS радник Байдена з питань нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що Україна стане членом НАТО і це не підлягає обговоренню.
Декларації, у яких підтримують майбутній вступ України в НАТО, станом на 8 липня 2023 року підписало 23 країни із 31, що входить у блок.