Світан розповів, яка зброя потрібна Україні для перемоги над російськими окупантами G

ATACMS  один із видів озброєння, необхідного, на думку Світана, для перемоги України у війні з Росією
Фото: wikipedia.org

Для того щоб якнайшвидше і з найменшими втратами перемогти російських окупантів, Україні насамперед необхідні далекобійні ракети. Таку думку в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив український військовий експерт полковник запасу Роман Світан.

"Перше [що необхідно] – паритетна зброя. Тобто нам потрібні дальні ракети. І це не ATACMS [ракети дальністю 300 км, сумісні з високоточними реактивними системами HIMARS]. ATACMS – це малої дальності все-таки. Нам потрібні ракети типу Tomahawk, [американська крилата ракета Tomahawk із дальністю] 2–2,5 тис. км", – заявив Світан.

Він наголосив, що Україні ракет Tomahawk потрібно багато, але й у партнерів України на озброєнні їх багато – тисячі ракет.

"Причому якраз вони призначені для таких дій: для знищення противника, який ще не вийшов на лінію вогню. Навіть просто поява цієї зброї... Вона має таку назву: "паритетна зброя". Вона б вирішила за кілька днів питання щодо перебування російської армії в Україні", – переконаний експерт.

Він вважає, що росіяни за наявності у ЗСУ ракет Tomahawk одразу вивели б війська, причому вважали б за щастя в такому разі просто дістати дозвіл вивести свою армію з України та згоду ЗСУ не завдавати ударів по виробництвах у РФ.

"Тому що Tomahawk – це якраз дальність – до "Уралвагонзавода" [який збирає російські танки]. І все. Після виходу Tomahawk на "Уралвагонзавод"... Ну, я образно кажу. Там таких заводів приблизно 30. Їх майже всі можна дістати таким озброєнням", – пояснив Світан.

ATACMS також могли б допомогти Україні в розгромі російської армії, каже він.

"[Потрібні] ракети малої дальності, балістичні: типу тих самих ATACMS 300-кілометрових, PrSM, ті самі HIMARS 500-кілометрові. Це вже для роботи по не зовсім охочих виходити з нашої території. Плюс авіація. Авіація дуже важлива", – заявляє експерт.

Світан додав, що важливими є не просто літаки, а й уся номенклатура озброєнь, які вони можуть нести, – авіабомби, які вільно падають, керовані авіабомби, ракети "повітря – земля", ракети "повітря – повітря", крилаті ракети.

"Це те, що дуже швидко закінчило б нашу війну з Росією нашою беззаперечною перемогою, – щойно було б ухвалено рішення навіть про передання цього всього озброєння. Те, що відбувається зараз на лінії фронту, – це минуле тисячоліття, навіть не століття", – зазначив експерт.

Світан пояснив, що концепція ведення війн у XXI столітті змінилася в бік авіаційного складника, ракетного складника.

"Чому наші партнери, кажуть, немає танків? Та вони просто не потрібні. У наших партнерів не лише танків немає – у наших партнерів немає луків, стріл і багато чого ще немає, вони просто не потрібні, коли є авіація, коли є дальні ракети", – висловився він.

За оцінкою експерта, в Україні є льотний склад, який готовий перевчитися на західні літаки, і є техніки, інженерно-технічний склад, який "легко впорається з ракетами".

Озброєнням, яке Україна вже отримала, й успіхами військовослужбовців ЗСУ в їхньому освоєнні експерт також задоволений.

"Ми зараз отримуємо той самий Patriot, ми працюємо NASAMS, IRIS-Т SLM ми працюємо: найкращим, напевно, уже озброєнням, яке є у країн НАТО, наших партнерів. Ми ним працюємо. Це наші люди – це наші українці. Дуже швидко перевчилися. Це не наново навчені. Це, звичайно, переучені люди, котрі все своє життя віддали армії, обороні країни. Тому вони дуже швидко переучуються на нові типи. Це коли їздиш на "Жигулях" – і завжди хочеш собі Mercedes. А потім – раз! – і тобі його дають. Зрозуміло, що ти дуже швидко на нього перевчишся. Це та сама картина", – підсумував Світан.

Світан: До кінця цього року ми можемо вийти на кордони 1991 року – звільнити Крим і відсікти Донбас. Читайте повну версію інтерв'ю

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

24 лютого 2022 року Росія здійснила вторгнення в Україну, розпочавши повномасштабний етап війни. Фактично РФ розв'язала війну проти України 2014 року, коли після Революції гідності вона незаконно анексувала Крим і окупувала частину Донецької й Луганської областей.

Після вторгнення Росії країни Заходу збільшили військову допомогу Україні. Для координації її надання створили контактну групу "Рамштайн", до якої входить уже понад 50 країн. Україна отримує від союзників бронетехніку, артилерійські системи, реактивні системи залпового вогню, засоби протиповітряної оборони, гелікоптери, безпілотники, боєприпаси тощо.

У січні 2023 року західні партнери вперше погодилися надати Україні сучасні танки для захисту від російської агресії – Challenger 2, Leopard 2 та Abrams. Частину обіцяних танків уже передано в Україну. За підсумками 10-го "Рамштайну" глава Пентагону Ллойд Остін 15 березня заявив, що вже дев'ять країн готові передати Україні 150 танків Leopard. Також він заявив, що Україна може отримати більше систем ППО.

За словами Остіна, члени контактної групи "роблять усе можливе і збільшують свої зобов'язання, щоб Україна мала належний військовий потенціал". У Росії закінчуються не лише озброєння, а й друзі, а антипутінська коаліція зростає, наголосив глава Пентагону.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 8 березня повідомив, що союзники по НАТО протягом останнього року  надали Україні військової та фінансово-економічної підтримки на суму приблизно €150 млрд, із яких €65 млрд – військова допомога. Лише США з початку повномасштабного вторгнення Росії надали Україні 34 пакети військової допомоги на суму понад $32,5 млрд.

Україна закликає союзників надати їй далекобійні ракети й бойові літаки західного типу з початку повномасштабної війни. Обговорення питання в публічній площині активізували протягом останніх місяців, проте ці види озброєнь поки не погодилася передати жодна країна. У березні 2023 року Польща та Словаччина ухвалили рішення про постачання Україні бойових літаків радянського зразка МіГ-29.