"Ті, хто сумнівався в силі України, мають попросити вибачення". Глава МЗС Литви заявив, що Україна викинула б окупантів місяці тому, якби отримала зброю

Ландсбергіс: Якби ми швидше озброїли Україну, тисячі будинків залишилися б стояти. Тисячі життів було б врятовано
Фото: EPA
Глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що західним країнам треба було надати Україні сучасну зброю з перших днів повномасштабного вторгнення РФ, і надав план, як тепер Захід може допомогти Україні швидко закінчити війну.

Свої коментарі щодо цього він опублікував у Twitter 11 вересня на тлі контрнаступу ЗСУ на сході та півдні України.

"Геноцидний план [президента РФ Володимира] Путіна стерти Україну з карти світу провалився. Він не у тому становищі, щоб вести переговори. Війна має закінчитися його беззастережною капітуляцією", – вважає Ландсбергіс.

За його словами, завдяки керівництву української влади і діям українських героїв "визначення неможливого було переписано".

Міністр наголосив, що Україна заслужила на повну підтримку інших країн у притягненні Путіна до відповідальності за його злочини, і тут "не може бути жодних компромісів, виправдань чи винятків".

"Дозвольте мені бути відвертим. Зараз уже не виникає сумнівів, що Україна могла викинути Росію ще кілька місяців тому, якби з першого дня її забезпечили необхідним обладнанням. Якби ми швидше озброїли Україну, тисячі будинків залишилися б стояти. Тисячі життів було б урятовано. Тисячі дітей могли б бути у безпеці зі своїми батьками. Ми маємо визнати той факт, що політика умиротворення не захистила їх", – написав Ландсбергіс.

На його думку, народ України "зробив більш ніж досить, щоб заслужити на нашу повагу", і тепер представники Заходу мають допомогти українцям закінчити цю війну "швидко і назавжди" у такий спосіб:

  1. Усі запаси провідного західного озброєння (ATACMS, танки, винищувачі) мають надати Україні.
  2. Захід має узяти на себе зобов'язання створити і гарантувати безпечні зони навколо територій атомних електростанцій, щоб Путін не міг використовувати їх як зброю.
  3. Мають провести чіткі червоні лінії, і наслідки їхнього перетину мають бути чітко роз'яснені Путіну, щоб утримати його від відчайдушних кроків.
  4. Міжнародний кримінальний суд та інші мають терміново вирушити на звільнені території для розслідування скоєних злочинів.
  5. Прискорена інтеграція України в НАТО і ЄС.

"Більше жодного "вестсплейнінгу" (поблажливих повчань від Заходу – за аналогією з терміном mansplaining. – "ГОРДОН"). Більше жодного пом'якшення. Жодних більше переговорів із терористами. Ті, хто сумнівався у силі України, мають попросити вибачення. Україна захищала нас усіх, навіть коли деякі не вірили, що вони зможуть досягти успіху. Настав час висловити нашу глибоку подяку", – резюмував Ландсбергіс.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Після масштабного військового вторгнення Росії в Україну країни Заходу збільшили постачання українським військовим летального озброєння та іншої оборонної продукції. За інформацією президента США Джо Байдена, до кінця червня понад 50 держав узяли на себе зобов'язання, пов'язані з підтримкою України.

Спочатку Україна отримувала від партнерів лише старе радянське озброєння, стратегічне рішення про початок постачань сучасної зброї західного виробництва ухвалили лише наприкінці квітня.

Проте військової допомоги, яку країни Заходу надають Україні, було недосить для встановлення паритету з РФ у тяжкому озброєнні, неодноразово наголошувала українська влада.

Партнери досі не передають Україні ні сучасних бойових танків, ні бойових літаків, зазначив у вересні міністр оборони Олексій Резніков.