Катівні на захоплених територіях України були частиною масштабного плану Росії – міжнародна група юристів
Зібрані докази свідчать про продуманий план залякування і ліквідацію українського спротиву, йдеться у повідомленні. Юристи зафіксували понад 1 тис. тих, хто пережив тортури, і 400 зниклих безвісти.
Подробиці розповів виданню The Guardian керівник групи Вейн Джордаш. Він заявив, що масові катування українців є частиною продуманого плану РФ, мета якого – знищення української національної і культурної ідентичності.
У Херсоні юристи дослідили 20 камер. Згідно з їхніми висновками, камери підпорядковувалися російським спецслужбам, пенітенціарній службі РФ і місцевим колабораціоністам. Їхнім призначенням було підкорення, "перевиховання" або вбивства українських активістів і патріотів.
Серед тих, хто потрапив у катівні, були журналісти, держслужбовці, вчителі. Багатьох затримували за те, що у них у телефонах виявляли проукраїнські матеріали, йдеться у статті. Ув'язнених били, катували електрострумом та водою, змушували декламувати проросійські гасла, співати проросійських пісень. За свідченнями очевидців, із катівень долинали крики, а іноді звідти виносили тіла.
За словами Джордаша, план президента РФ Володимира Путіна полягає у тому, щоб окупувати Україну, підкорити українське населення та знищити українську ідентичність.
Телеканалу CNN Джордаш назвав три кроки, які робили щодо цього росіяни на окупованих територіях. За його словами, розслідування засвідчило, що російські війська діяли відповідно до конкретного плану з чіткими схемами, що вказують на всеосяжний план окупації України Москвою.
Перший етап – затримання та у багатьох випадках вбивства людей, яких визначали як "лідерів", тобто тих, хто міг би протистояти окупації. Другий етап – філтьтрація, за якої місцеве населення перебуває під наглядом, і тих, кого підозрюють у зв'язках із лідерами або організації спротиву, утримували в катівнях або вивозили до Росії.
"Третя стадія – згасання ідентичності", – сказав Джордаш. За його словами, сюди можуть входити видалення української навчальної програми зі шкіл і конфіскація предметів, які вважають проукраїнськими, як-от прапори чи футболки у кольорах країни.
Очільник Mobile Justice Team наголосив, що ці методи застосовували не лише у Херсоні, а й в інших районах, окупованих російськими військами, таких як Буча та Бородянка Київської області. Однак довготривала окупація Херсона дала змогу російським військам піти ще далі, сказав він.
Джордаш також зазначив, що ці результати є корисним індикатором того, що відбувається на територіях, наразі окупованих Росією, і того, що сталося б, якби Москві вдалося повністю захопити Україну.
Контекст:
24 лютого 2022 року Росія вторглася в Україну, розпочавши повномасштабний етап війни. Фактично РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли після Революції гідності вона незаконно анексувала Крим й окупувала частину Донецької і Луганської областей. Спочатку, за даними СБУ, Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився.
У листопаді 2022 року ЗСУ звільнили від російських окупантів частину Херсонської області разом з обласним центром. Наразі правий берег річки Дніпро контролює українська армія.
Омбудсмен України Дмитро Лубінець розповідав, що в Херсонській області росіяни застосовували такі масштаби тортур, яких не було навіть в інших окупованих ними районах. Він також повідомляв, що в одній із в'язниць була окрема камера, де тримали підлітків.