"Це героїзм пілотів, "Азову" та особисто Редіса". Інструктор полку "Азов" розповів деталі про евакуацію вертольотами з "Азовсталі"

Купарашвілі тренував полк "Азов" протягом восьми років, був наставником його нинішнього командира Дениса Прокопенка та захищав Маріуполь разом з "Азовом"
Фото: azov.org.ua
Інструктор полку "Азов" Георгій Купарашвілі – один із захисників Маріуполя, якого разом з іншими пораненими евакуювали гелікоптером з "Азовсталі", в інтерв'ю "Радіо Свобода"яке вийшло 31 травня, розповів, як відбувалася евакуація.

Підполковник армії Грузії у відставці та громадянин України Купарашвілі тренував полк протягом восьми років, був наставником його нинішнього командира Дениса Прокопенка (Редіса). У момент повномасштабного вторгнення РФ він був у Маріуполі, в одному з боїв дістав поранення.

За словами офіцера, його пораненого привезли до шпиталю на "Азовсталі", там прооперували – витягли дві кулі. Він зазначив, що у бункері складно оцінити перебіг часу, за припущенням військовослужбовця, він провів на "Азовсталі" приблизно п'ять днів, після чого – 22 березня – його евакуювали.

На запитання, як відбувалася евакуація із заводу, який постійно обстрілювали, офіцер сказав, що "по-перше, це героїзм як пілотів, так і хлопців з "Азову" та особисто командира полку – Редіса".

"Тієї ночі  я пам'ятаю – був наказ вивести тяжкопоранених. Це було о четвертій ранку, ми мали бути на точці, але до цієї точки треба було ще дійти. Він [Прокопенко] особисто прийшов, я пам'ятаю, переконуватися в тому, що операція пройде у суворій таємності і за планом. Але не все завжди йде за планом. По-перше, треба було цих поранених евакуювати зі шпиталю "Азовсталі" на точку евакуації з гвинтокрилами. І цю дистанцію треба було пройти так, щоб не помітили, не обстріляли і не розбомбили. У цей час і авіація літала, бомбила, бої йшли. Але хлопці зробили максимум, щоб довести до точки евакуації. Гвинтокрили зайшли та евакуювали поранених", – розповів він.

Купарашвілі назвав цей процес божевіллям. "Я за свою кар'єру, де тільки не брав участь, що тільки не бачив, але ось такого божевілля я не зустрічав", – заявив він. Як зазначило "Радіо Свобода", Купарашвілі – офіцер із 20-річним досвідом, він пройшов навчання у НАТО і був у різних гарячих точках світу.

Офіцер розповів, що полк "Азов" вів бій з окупантами, поки тривало розвантаження вертольотів і завантаження поранених на борт.

"І це ж було таке місце, де нас бачили. У цей час наші хлопці, азовці, нас оберігали: вели тяжкий бій. Там таке діялося! Там бомбили постійно: авіація не зупинялася, важка реактивна артилерія. Але вони не давали можливості обстрілювати та знищити точки евакуації... бо там були поранені, які чекали на евакуацію... Вони стали стіною і дали можливість вибратися людям. Я вдячний усім хлопцям! Вони створили щит, щоб захистити гелікоптер. Він зайшов, і хлопців евакуювали. Пілоти, люди, що перебували на борту, зробили героїчний крок, вони ризикнули життям, щоб вивезти хлопців з оточення. Вивезти поранених та ще й привезти постачання. Але це було божевілля, я вам скажу! Проте це божевілля себе виправдало", – сказав він.

Купарашвілі каже, що коли вже летів у гелікоптері, не вірив, що зможе долетіти до місця призначення.

"Я взагалі не вірив, що дійду до гвинтокрила. Усім пояснили, що це величезний ризик. По-перше, дістатися до гвинтокрила, по-друге, почекати, сісти в нього, і шанси долетіти до місця призначення – дуже низькі. Але вже не було різниці, де ти загинеш – на землі чи у повітрі. Проте це був шанс. Хлопці, котрі це неодноразово провели, – герої. Це була мужність, яка межувала з божевіллям. Це було неможливо. Тому що сам супротивник спочатку був шокований. Це була операція найвищого класу", – наголосив він.

Військовослужбовець зазначив, що у момент приземлення вертольота на точку евакуації він мав двоїсті відчуття – з одного боку, це позитивні емоції від того, що з'являється можливість дістати медичну допомогу, а з іншого – він покидав своїх товаришів по службі в оточенні. Нині він шкодує, що тоді евакуювався.

"Я шкодую, дуже шкодую, що мене евакуювали. Що я зараз не з ними", – наголосив Купарашвілі.

20 травня президент України Володимир Зеленський розповідав про хоробрість екіпажів вертольотів, які тижнями літали до Маріуполя, доправляючи продукти і боєприпаси на "Азовсталь". "Загинула дуже велика кількість наших льотчиків, на жаль. Абсолютно героїчні люди, які знали, що складно, що майже неможливо долетіти до "Азовсталі" і привезти їм ліки, їжу, воду, забрати тіла, поранених", – сказав він.

31 травня було оприлюднено відео польотів вертольотів постачання Повітряних сил ЗСУ на "Азовсталь", зняте у перші тижні блокади.

Контекст:

Завод "Азовсталь" був останнім об'єктом у Маріуполі, який утримували українські військові. Там були бійці Національної гвардії, зокрема полку "Азов", співробітники СБУ, військовослужбовці ЗСУ, прикордонники і поліцейські. У бомбосховищах заводу також до початку травня були сотні цивільних.

Генеральний штаб ЗСУ повідомив пізно ввечері 16 травня, що з "Азовсталі" евакуювали 264 українських військовослужбовців, зокрема 53 тяжкопоранених. Їх перевезли до Новоазовська та Оленівки, які розташовані на території, підконтрольній бойовикам "ДНР". У Генштабі ЗСУ та Міноборони України повідомили, що евакуйованих захисників Маріуполя планують обміняти.

17–18 травня російські та західні ЗМІ повідомляли, що "Азовсталь" покинула ще частина військовослужбовців. За інформацією британської розвідки станом на ранок 20 травня, завод "Азовсталь" покинуло до 1700 українських військових. Зеленський в інтерв'ю, яке вийшло 20 травня, висловив очікування, що виведення військовослужбовців завершиться найближчими "навіть не днями, а часом". Міноборони РФ того самого дня увечері заявило про завершення виведення українських військових із заводу.

Депутат Держдуми РФ від фракції "Справедливая Россия – За правду" Анатолій Вассерман запропонував заборонити обмін українських військових із полку "Азов" на російських військовополонених. У відповідь спікер Держдуми РФ В'ячеслав Володін доручив комітету з оборони та безпеки підготувати "відповідне протокольне доручення". У Міноборони України наголосили, що заява розрахована на внутрішню пропаганду у РФ.

У міжнародній правозахисній організації Amnesty International 18 травня попередили, що серйозно стурбовані долею захисників "Азовсталі".