Турчинов: Відводити війська замість того, щоб визволяти рідну землю – ганебно
Українській владі потрібно сконцентруватися на звільненні окупованих територій і не відводити війська із займаних позицій. Таку думку висловив колишній секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов, повідомляє пресслужба "Європейської солідарності".
"Зі здивуванням прочитав інтерв'ю [президента України Володимира] Зеленського Time, де він заявив, що не треба було звільняти Шуми та інші населені пункти на Донбасі у зв'язку з тим, що там були втрати наших воїнів. Хочу нагадати чинному президенту, що у 2014 році було звільнено дві третини Донбасу. Після 2015 року ми використовували тактику покрокового наступу, за кожної можливості звільняючи хоча б невеличкий населений пункт або просуваючи, наскільки можливо, уперед наші позиції. Росію дуже дратувала ця тактика, яку вони назвали "повзучим наступом", – підкреслив Турчинов.
За його словами, під час режиму припинення вогню українська армія зазнає більше втрат, ніж під час звільнення окупованих населених пунктів.
"Так, на війні дійсно бувають втрати, особливо коли звільняєш зі зброєю в руках свою землю. Але більш болючі і невиправдані втрати – коли наші військові, обмежені заборонами адекватно реагувати на провокації ворога, стають мішенями, які розстрілюють російські снайпери та вбиває ворожа артилерія. З нового року під час "перемир'я Зеленського" ми понесли втрат значно більше, ніж звільняючи будь-який населений пункт. Ганебно та принизливо замість того, щоб звільняти рідну землю, відводити війська та обговорювати "інспектування" наших позицій терористами і російськими найманцями. Останнім часом керівники України, як мантру, повторюють, що не збираються військовим шляхом звільняти ані метра нашої землі. Мабуть, щоб у Кремлі нічого такого не запідозрили і не образилися", – вважає Турчинов.
Контекст:
У 2014 році, одразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного й усеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня.
На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. У лютому перший президент України, голова української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Леонід Кравчук заявив, що "перемир'я вже просто немає".
Зокрема, 26 березня поблизу селища Шуми незаконні збройні формування Росії відкрили вогонь із мінометів, гранатометів, великокаліберних кулеметів. Унаслідок обстрілу загинуло четверо бійців ЗСУ. Ще двоє військовослужбовців отримали поранення. Головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак уточнив, що українські військові загинули біля Шумів унаслідок снайперського вогню. 3 квітня поблизу Шумів загинув ще один військовослужбовець.
1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Прессекретарка президента України Юлія Мендель розповіла 11 квітня, що цьогоріч уже загинуло 26 українських військовослужбовців, після цього загинуло ще двоє.
Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ та очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною.
30 березня Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території шляхом введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.
За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною і наймасштабнішою за останні роки.
Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. За даними Білого дому і Держдепартаменту США, чисельність російських військ біля кордону з Україною є найбільшою з 2014 року.
Співрозмовники Reuters у Кремлі заявляли, що йдеться про демонстрацію сили, а не про підготовку до широкомасштабних дій. Колишній командувач американською армією в Європі Бен Годжес припускає, що стягування військ може бути "позерством Росії" і "перевіркою" адміністрації нового президента США Джо Байдена.
Мендель 12 квітня повідомила, що на східному кордоні з Україною РФ розмістила понад 40 тис. військовослужбовців, стільки ж російських військових перебуває в окупованому Криму.