Туреччина таємно продала Україні більше дронів Bayraktar, ніж повідомляли, і незабаром передасть іще – Bloomberg
За їхніми даними, компанія Baykar, виробник зброї зі Стамбула, із 2019 року продала Україні десятки дронів разом із ракетами та станціями управління. Замовлення ще щонайменше на два десятки дронів зараз у стадії розроблення.
Крім цього, Туреччина та Україна домовляються про нові операції в галузі військового співробітництва, зокрема про спільне виробництво в Туреччині космічних ракет, схожих на український "Зеніт-2". Такі технології також можуть допомогти Туреччині розробити балістичні ракети.
Один із чиновників зазначив, що співпраця з Києвом не тільки означає наявність постійного клієнта та постачальника технологій виробництва двигунів, а й додає Туреччині важелів впливу на Росію.
Офіційно представники Baykar і турецького уряду відмовилися коментувати кількість проданих Україні дронів.
Агентство зазначає, що продаж дронов Україні "викликав гнів у Москві та погіршив відносини президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана з президентом РФ Володимиром Путіним". Згідно із заявою Кремля, у п'ятницю в телефонній розмові з Ердоганом Путін заявив про "провокаційну активність" України на Донбасі з використанням бойових дронів.
Журналісти Bloomberg наголошують, що Україна вважає безпілотні літальні апарати та турецьке партнерство життєво важливими. Зазначають, що президент Володимир Зеленський зустрічався з Ердоганом щонайменше п'ять разів із моменту обрання на посаду у 2019 році, більше ніж будь-який інший іноземний лідер.
Контекст:
Bayraktar TB2 – це ударний оперативно-тактичний середньовисотний БПЛА із тривалістю польоту понад 12 годин. Bayraktar TB2 може вести розвідувальні дії та уражати цілі високоточними ракетами та бомбами, оскільки здатний піднімати у повітря вантаж до 55 кг.
На початку вересня 2021 року головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомляв, що на озброєнні української армії є два комплекси Bayraktar – 12 літальних апаратів. Ще чотири такі комплекси планують придбати у 2021–2022 роках.
26 жовтня ЗСУ вперше застосували ударний турецький безпілотник Bayraktar для боротьби з артилерією бойовиків на Донбасі. У Генштабі ЗСУ зазначили, що використати Bayraktar наказав Залужний "з метою примусу ворога до припинення вогню". "Безпілотний літальний апарат не перетинав лінії зіткнення і керованою бомбою знищив одну гармату з розрахунком російсько-окупаційних військ. Після цього обстріл українських позицій припинився", – пояснили у Генштабі.
У Кремлі вважають, що постачання Україні Туреччиною безпілотників Bayraktar може "призвести до дестабілізації" на лінії розмежування на Донбасі. Глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що Туреччину тут немає за що звинувачувати.
Німеччина висловила занепокоєння зростанням інтенсивності бойових дій на Донбасі, а також повідомленням про застосування ЗСУ ударного безпілотника Bayraktar. До позиції Німеччини приєдналася Франція.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що перед тим як застосувати ударний безпілотник Bayraktar на Донбасі, українські військовослужбовці виконали всі процедури комунікації з ОБСЄ. Він наголосив, що Україна нічого не порушила і застосувала право на самозахист. "На місці партнерів я був би насамперед занепокоєний тим, що гаубиця, яка заборонена Мінськими домовленостями, знаходилася там, де вона не повинна була знаходитися", – наголосив глава МЗС України.
Президент Володимир Зеленський 29 жовтня сказав, що Україна захищала свою територію та діяла згідно з домовленостями про режим припинення вогню.
Посольство США в Україні зазначило, що риторика Росії сприяє ескалації на Донбасі.