У РФ заявили, що планів нападати на Україну "не було і немає"

Матвієнко назвала "русофобською атакою на Росію" інформацію про готовність РФ нападати на Україну
Фото: EPA
Росія "не мала і не має планів" нападати на Україну. Про це 27 грудня на пресконференції за підсумками осінньої сесії 2021 року заявила голова Ради Федерації РФ Валентина Матвієнко.

Захід транслювали у Facebook Радфеду Росії.

"Жодних планів нападати на Україну в Росії не було і немає. За останніми опитуваннями, 80% наших громадян вважають український народ братнім народом. І тому цілком очевидна вся фейкова історія інформації [про підготовку нападу]", – сказала Матвієнко.

"Домисли про готовність нападати" голова Радфеду РФ назвала "русофобською атакою на Росію".

Водночас Матвієнко повторила наратив Кремля про нібито "активне військове освоєння території України" з боку НАТО, що викликає у Москви "серйозне занепокоєння".

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.

21 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, до того ж атака буде "набагато руйнівнішою, ніж будь-яка раніше". Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що в зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.

У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями", заявили, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", і звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" та "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі. США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

Президент РФ Володимир Путін 23 грудня на щорічній пресконференції на запитання, чи нападатиме Росія на Україну, заявив, що дії Москви "залежатимуть не від перебігу перемовин [про просування НАТО на схід], а від безумовного гарантування безпеки Росії сьогодні й на історичну перспективу".

10 грудня Росія висунула вимогу Північноатлантичному альянсу офіційно відкликати обіцянку Україні про її вступ до НАТО. Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг у відповідь на це підкреслив, що право кожного народу вибирати свій шлях залишається фундаментальним для НАТО.

17 грудня МЗС РФ опублікувало проєкти договорів про "гарантії безпеки" між Росією, США та НАТО, які передали 15 грудня помічниці держсекретаря США Карен Донфрід.

Зокрема, у ст. 4 проєкту договору між РФ і США йдеться про те, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

Путін повідомив 21 грудня, що вимоги РФ щодо безпеки – не ультиматум, але Захід має дати на них відповідь.