"Україна не має повертати все". Квін заявила, що лендліз не призведе до появи в Києва великого боргу після війни
Надання Сполученим Штатам зброї Україні в межах програми ленділіз не призведе до того, що Київ матиме великі борги перед Вашингтоном. Про це в опублікованому 16 травня інтерв'ю "Європейській правді" сказала тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін.
"Лендліз – це механізм, який дає президентові можливість постачати зброю швидко. Усупереч його назві (lend – позичати, lease – здавати в оренду. – "ГОРДОН"), ми не говоримо про те, що Україна має повернути все, що отримає за цим механізмом. Ідея лендлізу в іншому", – підкреслила Квін.
Вона наголосила, що основна мета програми – прискорити надання допомоги.
"Коли США продають або передають зброю іншій державі, уряд має проходити експортну процедуру, має отримувати погодження і відповідати певним обмеженням. І саме для того, щоби не стикатися із цими обмеженнями, пропонується передавати зброю за лендлізом. Скажу відверто, це просто процедура прискорення постачання зброї. Тому, звичайно ж, лендліз не призведе до появи в України якогось шаленого боргу після війни", – резюмувала Квін.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Закон про лендліз президент США Джо Байден підписав 9 травня.
Повна назва документа – Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022 ("Закон про лендліз на захист демократії в Україні від 2022 року"). У ньому йдеться, що президент США зможе дозволити уряду позичати або давати в оренду засоби захисту Україні та іншим країнам Східної Європи, "яких торкнулося вторгнення Російської Федерації в Україну", щоб допомогти зміцнити обороноздатність цих країн і захистити їхнє цивільне населення від імовірного вторгнення або агресії з боку Росії, що триває.
Згідно з текстом закону, не пізніше ніж за 60 днів після набуття чинності законом про лендліз, президент США має встановити прискорений порядок доправлення озброєння Україні.
Шестеро американських сенаторів із Демократичної та Республіканської партій США внесли законопроєкт про постачання Україні озброєння за лендлізом ще в січні 2022 року, на тлі нарощування російських військ біля кордону України. Його схвалили обидві палати Конгресу США.
США також надають військову допомогу Україні за іншими процедурами. 6 травня Білий дім оголосив про надання Україні нового, дев'ятого пакету допомоги в розмірі $150 млн. Тож із початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну військова допомога США становить приблизно $3,8 млрд.