Україна не зможе організувати новий серйозний контрнаступ до 2025 року – WSJ
Україна переходить до стратегічної оборони у спробах стримати просування російської окупаційної армії й відновити готовність власних Збройних сил до наступного великого наступу. Про це 8 грудня пише The Wall Street Journal (стаття доступна за платною підпискою, її цитує NV).
Україні потрібен час на відновлення, пише The Wall Street Journal із посиланням на західних дипломатів і воєнних стратегів. WSJ прогнозує, що новий великий український контрнаступ може відбутися лише у 2025 році.
У виданні зазначають, що Україна опинилася в "украй складній геополітичній ситуації". На нинішні реалії, перераховує WSJ, вплинуло кілька негативних чинників, зокрема не зовсім вдалий літній контрнаступ ЗСУ, ризик припинення надходжень допомоги від США через протистояння республіканців і демократів у Конгресі, нездатність ЄС спільними зусиллями забезпечити достатню військову підтримку України.
Окрім того, перехід економіки РФ на воєнні рейки призвів до того, що країна-окупант збільшує тиск на Україну, зазначає видання. На думку WSJ, Росія не демонструє жодних ознак відмови від своєї початкової воєнної мети – захоплення України.
Видання нагадує про нещодавню заяву президента України Володимира Зеленського, у якій він анонсував будівництво оборонних укріплень уздовж фронту. На думку авторів публікації, це є свідченням переходу війни в нову фазу.
WSJ вбачають у цьому ознаку того, що ЗСУ зараз знову повертаються до тактики окопної війни, якою вона була на Донбасі після 2014 року й до повномасштабного російського вторгнення.
Відповідно, припускають у статті, українські сили відійдуть від тактики маневреної оборони. Надія водночас полягає в тому, що Росія втратить багато сил у спробах зламати українську оборону, вважає видання.
The Wall Street Journal із посиланням на західних стратегів пише, що якщо Україна та її союзники зможуть подолати труднощі й далі забезпечувати ЗСУ всім необхідним, то за кращого сценарію 2024 рік стане роком відновлення української армії.
Це має означати, підсумовує видання, що лише навесні 2025 року Україна знову матиме потенціал для наступу.
Контекст:
Країна-агресор РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну з північного, східного й південного напрямків.
У квітні сили оборони вигнали окупантів із північних областей України, восени деокупували частину Херсонської, Миколаївської та Харківської областей.
5 червня 2023 року в Міноборони України заявили, що на деяких напрямках сили оборони перейшли до наступальних дій. Пізніше були повідомлення про деокупацію населених пунктів на сході й півдні.
1 листопада головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний опублікував на американському сайті The Economist колонку й більш деталізоване дев'ятисторінкове есе, присвячені ситуації, яка склалася на фронті в Україні станом на сьогодні. У статті Залужного, зокрема, йдеться, що війна на нинішньому етапі "поступово переходить до позиційної форми", а затяжна війна "створює величезні ризики" для України. За оцінкою Залужного, зараз рівень технологічного розвитку обох сторін такий, що, щоб "вийти із глухого кута", необхідно щось принципово нове, що змінило б ситуацію так само, як свого часу винахід пороху.
Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю NBC News, опублікованому 5 листопада, заявив, що ситуація на фронті "дійсно складна", але не патова. Наприкінці того самого місяця він визнав, що Україна не досягла бажаних результатів контрнаступу. Він пояснив, що країна не отримала всієї необхідної їй зброї від союзників, а обмежена чисельність ЗСУ не дає змоги вести швидкий наступ.