В Офісі президента розповіли, на якому етапі переговори щодо передання Україні шведських літаків Gripen
Передання Україні шведських літаків Gripen також потрібно буде погоджувати з іншими країнами. Про це 19 серпня сказав заступник керівника Офісу президента Андрій Сибіга в ефірі національного телемарафону, відео опублікував канал "Ми – Україна".
"Навіть у таких літаках, як Gripen, є певні складові, які вимагають згоди інших союзників. Завжди це процес, і ми, власне, перебуваємо в такому процесі", – сказав Сибіга.
Він зазначив, що у таких питаннях, як домовленості про передавання літаків, завжди переговори ведуть винятково глави держав.
"Зараз ми вже на етапі переведення у практичну площину питань, пов'язаних із літаками", – сказав Сибіга.
Він додав, що переговори щодо всіх питань оборонного пакету, який Україні надає Швеція, ще тривають.
"У найближчі дні перед Днем Незалежності на нас також будуть очікувати важливі, правильні, позитивні новини щодо зміцнення нашої обороноздатності й у повітрі, і на суші", – сказав Сибіга.
19 серпня президент України Володимир Зеленський розповів, що українські пілоти розпочали тестові випробування шведських Gripen. Україна наближається до того, щоб винищувачі з'явилися у її небі, заявив президент у відеозверненні.
Контекст:
Україна закликає союзників надати їй бойові літаки західного типу від початку повномасштабної війни.
11 липня на саміті НАТО у Вільнюсі 11 країн та Україна підписали меморандум про створення коаліції з підготовки українських військових льотчиків на винищувачах F-16. В угоді беруть участь Данія, Нідерланди, Бельгія, Канада, Люксембург, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Швеція та Великобританія.
19 серпня глава Міноборони України Олексій Резніков повідомив, що українські пілоти вже розпочали навчання на F-16. Перша група льотчиків завершить навчання на F-16 не раніше ніж улітку 2024 року, написало 11 серпня видання The Washington Post із посиланням на джерела в українському уряді та ЗСУ.
Передання Україні американських винищувачів F-16 від Данії та Нідерландів після завершення навчання українських пілотів схвалили США.
У МЗС України заявляли у лютому, що F-16 може бути не першим бойовим літаком, який отримає Україна.