Влада має продемонструвати чіткий план мобілізації, який не призведе до кризи на ринку праці – політолог

Євген Магда закликав владу діяти раціонально й розробити ефективний план дій
Фото: radiosvoboda.org

Влада має запропонувати чіткий план мобілізації, адже на нього чекають як українці, так і міжнародні партнери. Але цей план не має спровокувати кризу кадрів на ринку праці, заявив в ефірі "Апостроф TV" політолог Євген Магда.

"Ми можемо скоро зіткнутися з кризою на ринку праці, як в умовах Другої світової війни, коли водіями були жінки, металургами ставали жінки, біля станків стояли жінки", – наголосив Магда.

Він закликав владу діяти раціонально й розробити ефективний план дій замість уже озвученої пропозиції щодо скасування допомоги біженцям у Європі.

"У нас кілька мільйонів жінок і дітей виїхали. Тепер з Банкової закликають, щоб їх позбавили фінансової допомоги, і вони швидше сюди приїхали. Але, якщо ми будемо діяти в такий нераціональний спосіб, ми будемо стикатися з дуже великими проблемами. Нам потрібно максимально чітко показати своїм союзникам і своїм співгромадянам, який у нас план дій. І це має бути зроблено максимально ефективно й максимально швидко", – резюмував Магда.

Європейська бізнес-асоціація також указала на недоліки в питаннях мобілізації та бронювання: там заявили, що багато підприємств не змогло здійснити бронювання через тривалість погодження списків. Водночас додаткова мобілізація за новими нормами може призвести до зростання кількості "зарплат у конвертах", неофіційного працевлаштування, відтоку іноземних інвестицій і суттєвого погіршення умов ведення бізнесу.

Контекст:

9 грудня 2023 року президент України Володимир Зеленський повідомив, що військові хочуть додатково мобілізувати до пів мільйона людей, що "коштуватиме Україні додатково 500 млрд грн". За тиждень головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що військове командування не подавало запитів Кабміну "на конкретні цифри". Міністр фінансів України Сергій Марченко повідомив в опублікованому 27 грудня інтерв'ю, що грошей на мобілізацію немає.

25 грудня Кабмін подав до Ради законопроєкт про мобілізацію №10378. Він передбачав зниження мінімального віку мобілізації з 27 до 25 років, скасування строкової служби й поняття про обмежену придатність. Окрім того, Кабмін запропонував надсилати повістки онлайн, а на ухилянтів накладати деякі обмеження прав.

8 січня 2024 року комітет ВР з антикорупційної політики визнав урядовий законопроєкт про мобілізацію таким, що містить корупційні ризики.

11 січня Рада повернула на доопрацювання уряду законопроєкт про мобілізацію. Того самого дня його відкликав Кабмін.

Міноборони України підготувало нову редакцію законопроєкту про мобілізацію з урахуванням пропозицій депутатів і готове виносити його на погодження Кабміну, повідомив 11 січня міністр оборони Рустем Умєров. У Міноборони заявили 15 січня, що очікують, що Кабмін повторно внесе до Ради законопроєкт про мобілізацію протягом найближчих тижнів.