Вступ України в НАТО – це єдина гарантія тривалого миру для всієї Європи – Зеленський
Прийняття України в НАТО – не просто українська амбіція, а механізм гарантування безпеки в усій Європі. Про це президент України Володимир Зеленський сказав 28 вересня у вечірньому зверненні, запис якого його офіс опублікував у YouTube.
За його словами, на сьогоднішніх переговорах із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом у Києві йшлося не лише про захист України [від російської агресії], а й про стратегічний захист усього континенту.
"Україна заслуговує стати членом НАТО і стане обов'язково. І це не просто наша українська амбіція. Це єдина дієва бепекова перспектива для Європи, яка гарантує реальний тривалий мир", – сказав глава держави.
Зеленський наголосив на ефективності переговорів у форматі ради Україна – НАТО, а також успішних зустрічей, які він провів сьогодні з міністром оборони Франції Себастьяном Лекорню, а напередодні – з главою міноборони Великобританії Грантом Шеппсом, які також відвідали українську столицю.
"Ключові партнери. Дуже вагома співпраця, яка вже є, і ще більш вагома, якої можемо досягти. Говорили, зокрема, і про посилення наших воїнів, і про загальну стратегію нашої перемоги у війні. Працюємо і над тим, щоб було спільне виробництво необхідної нам зброї – необхідної і Україні, і нашим партнерам", – підсумував президент.
Контекст:
На тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ до Альянсу зафіксовано в її Конституції.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, у 2020 році Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначено, що Альянс підтримує вступ України в НАТО. Однак плану дій щодо членства Україні не надали.
У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, ідеться, що Україні для вступу до блоку вже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення до Альянсу. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ до Альянсу, коли союзники погодяться із цим і буде виконано відповідні умови", – ідеться в комюніке.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг вважає, що попередньою умовою початку переговорів щодо членства України в НАТО має стати її перемога, і в цьому Україні допомагають члени Альянсу.