Втрата дому, роботи, бізнесу, розставання з близькими людьми і погіршення здоров'я. Українці розповіли, як на них вплинула агресія РФ
91% українців вважають, що Росія має компенсувати економічні й інфраструктурні втрати України, завдані за час війни. Про це свідчать результати опитування в межах проєкту громадської організації "Центр сприяння волонтерському руху "Волонтер.Орг", які 4 жовтня опублікувала Соціологічна група "Рейтинг".
Унаслідок повномасштабного вторгнення РФ в Україну 26% українців змушені були покинути свій дім. Найбільше тих, хто покинув свій дім, – серед людей, які проживали у зоні бойових дій (64%), а також у Києві (42%). Третина тих, хто виїжджав, уже повернулися назад. 9% переселенців планують повернутися додому найближчим часом. Не планує повертатися загалом 6% опитаних.
32% респондентів заявили, що зазнали матеріальних втрат унаслідок війни, 67% – не зазнали. Серед втрат найчастіше називали гроші – 36%, житло – 23%, побутову техніку – 14%. Ще 7% українців сказали, що втратили домашніх тварин, 6% – автомобіль, 5% – виробництво, 4% – комерційну нерухомість.
Кожен 10-й опитаний зазначив, що його житло або зруйновано (2%), або пошкоджено (8%). Ще 5% громадян не знають, в якому стані їхнє житло зараз.
Більшість тих, хто втратив житло (58%), планують залучати для відновлення насамперед власні кошти. 27% українців розраховують відновити будинок державним коштом, 12% – коштом міжнародних організацій, 9% – коштом волонтерів, по 7% – коштом родичів або благодійних фондів. Власники зруйнованого житла більше чекають на допомогу від держави, а власники частково пошкодженого житла планують впоратися за допомогою власних ресурсів.
Серед тих, хто мав роботу до війни, працює 61%: повноцінно – 36%, віддалено або частково – 19%, знайшли нову роботу – 6%. 37% українців втратили роботу і не працюють зараз.
12% опитаних, у яких джерелом доходів до війни був бізнес, зазначили, що він і далі працює повноцінно. Майже половина вказала, що підприємство працює, але з меншими прибутками. 12% респондентів планують закривати свій бізнес, у 28% він уже не працює.
35% опитаних доводилося тимчасово розлучатися зі своєю сім'єю/партнером через війну: 12% уже возз'єдналися, 23% поки живуть окремо.
Понад половина опитаних наголосили на погіршенні стану фізичного здоров'я, понад 60% заявили про погіршення стану психічного здоров'я. Як зазначають соціологи, погіршення здоров'я фіксують серед жителів деокупованих, прифронтових, зон бойових дій, людей старшого віку, менш забезпечених, тих, кому довелося розлучитися із сім'єю і хто втратив близьких на війні.
95% українців не зверталися до правоохоронних органів за останні пів року щодо питань, пов'язаних зі вторгненням Росії.
Найефективнішим механізмом покарання за воєнні злочини Росії респонденти вважають спеціальні суди з участю національних та іноземних суддів (63%) і міжнародні інститути (23%). Суди України як такий механізм бачить 5%. Третина опитаних готова особисто брати участь у судових позовах із метою вимоги компенсації за втрачене майно/здоров'я у судах і міжнародних судах.
Більшість українців готові приєднатися до відновлення країни: 42% готові особисто, 49% – готові, але не мають змоги. Найбільше до відновлення готові приєднатися жителі Києва, респонденти віком від 18 до 50 років, чоловіки та забезпеченіші громадяни.
Олександр Копила, співзасновник консалтингової компанії K&K Group, керівник волонтерської ініціативи "Нюрнберг 2022", яка від першого дня повномасштабної війни Росії проти України збирає та каталогізує злочини російської армії проти українського населення, у коментарі "Інтерфакс-Україна" заявив, що лише завдяки цій ініціативі опублікували 3000 воєнних злочинів окупантів.
"Окрім інформування громадськості, всі факти надсилаються для подальшої роботи у відповідні правоохоронні органи України, а також до прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі. Впевнені, завдяки співпраці громадських ініціатив та органів державної влади воєнні злочини будуть розслідувані, а всі воєнні злочинці будуть справедливо покарані", – зазначив Копила.
Опитування проводили 15–19 вересня серед громадян України віком від 18 років по всій країні, крім тимчасово окупованих територій, а також тих територій, де на час опитування не було українського мобільного зв'язку. Усього опитано 2000 респондентів методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера. Вибірка репрезентативна за віком, статтю й типом населеного пункту. Помилка репрезентативності з довірчою ймовірністю 0,95 – не більше ніж 2,2%.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Росія розпочала повномасштабну війну проти України 24 лютого.
26 серпня Міністерство інфраструктури і Міністерство цифрової трансформації презентували Реєстр пошкодженого та знищеного майна. У ньому зберігатимуть інформацію про житлові будинки та інші споруди, зруйновані під час російського вторгнення.
4 липня у швейцарському Лугано на конференції із питань відновлення України президент Володимир Зеленський презентував національний план відновлення країни. Його оцінюють у $750 млрд і він розрахований на 10 років. Відновлювати країну хочуть, зокрема, коштом заарештованих активів РФ, заявляв прем'єр-міністр Денис Шмигаль.