Washington Post назвала ім'я людини з оточення Путіна, яка відкрито висловила президентові РФ невдоволення перебігом війни в Україні. Сам він заперечує, що спілкувався з Путіним

Пригожин дозволив собі відкрито критикувати Путіна
Скріншот: currenttime.tv

Російський бізнесмен Євген Пригожин, засновник ПВК "Вагнер" – збройного формування, яке відіграє для Росії дедалі важливішу роль під час війни в Україні, – був тією людиною з оточення президента РФ Володимира Путіна, яка в розмові з ним розкритикувала дії армії окупантів, пише 25 жовтня The Washington Post.

Неназване джерело в уряді США, ознайомлене зі звітом американської військової розвідки, розповіло виданню, що критику в обличчя Путіну висловив саме Пригожин.

Як зазначає співрозмовник WP, Пригожин висловив невдоволення тим, що міноборони РФ покладає надто багато зобов'язань на ПВК "Вагнер", водночас не виділяючи удосталь фінансових і матеріальних ресурсів на те, щоб підрозділ міг виконати поставлені перед ним завдання.

Джерело The Washington Post також зазначає, що в соцмережах помітили відео, на якому бійці ПВК "Вагнер" скаржаться на брак їжі і припасів. За словами джерела, імовірно, відео було постановкою, мета якої – стимулювати Кремль виділяти більше коштів на забезпечення найманців ПВК. У розвідці вважають, що в мережу його виклав сам Пригожин.

Критика Пригожина, висловлена Путіну, "перегукується з тим, що він публічно говорив протягом кількох тижнів", повідомили офіційні особи у Вашингтоні, анонімно розмовляючи під час обговорення конфіденційної розвідувальної інформації.

Як зазначає видання, Пригожин "почувався комфортно", висловлюючи в розмові з президентом РФ різкі закиди на адресу російських воєначальників, що, на думку розвідки, демонструє його дедалі більший вплив.

Заява Пригожина, зазначає WP, також підкреслює хитке становище російського військового відомства, яке зазнає різкої критики (не тільки з боку Пригожина) після кількох місяців бойових помилок і втрат.

The Washington Post звернулася по коментар до пресслужби компанії "Конкорд", яка належить Пригожину, і дістала від неї відповідь. У наведеному пресслужбою повідомленні засновник ПВК "Вагнер" заперечує, що спілкувався з Путіним особисто "якимось найближчим часом".

Крім того, як запевняє Пригожин, він "не критикував керівництво збройних сил Російської Федерації під час конфлікту в Україні", оскільки не є військовим фахівцем і не має права давати оцінку діям воєначальників. Пригожин також заявив, що запису, на якому бійці ПВК "Вагнер" скаржаться на брак їжі й припасів, він не бачив.

7 жовтня The Washington Post повідомляла, що, згідно з інформацією, наданою американською розвідкою, член найближчого оточення Путіна за останні тижні безпосередньо висловлював російському президентові свою незгоду з його діями на війні в Україні. У публікації уточнювали, що ім'я людини з оточення Путіна відоме американській розвідці, але журналістам його не назвали.

Контекст:

Критика на адресу генерала ЗС РФ Олександра Лапіна та інших російських воєначальників пролунала після того, як 1 жовтня українська армія повернула контроль над Лиманом Донецької області. Перед цим російські війська в цьому районі потрапили в оточення. Зокрема, з різкою критикою Лапіна виступив глава Чечні Рамзан Кадиров, Пригожин його підтримав.

Путін після воєнних невдач в Україні сам нацькував на російських генералів своїх наближених (Кадирова і Пригожина) і блогерів, але він теж ризикує стати мішенню для звинувачень, заявив російський політолог, який живе у США, публіцист Андрій Піонтковський.

Те, що Кадиров і Пригожин наважуються публічно ображати генералів, свідчить про повний розпад системи влади, побудованої Путіним, вважає російський опозиційний політик Леонід Гозман.

І Кадиров, і Пригожин традиційно ворожі російським силовикам, бо мають свої власні армії. Тому їхній "наїзд" на генералів російської армії логічний. Таку думку висловив російський політолог Станіслав Бєлковський. На його погляд, Пригожин сигналізує президенту, що війну програно, бо міноборони і Генштаб роки безперервно вводили Путіна в оману. Бєлковський додав, що в Москві панує "певна елітна паніка" щодо того, що відбувається в Росії та в Україні, і пов'язана вона з курсом на ескалацію, який обрав Путін.

На думку російської журналістки Юлії Латиніної, Путін може зіткнутися з перспективою загроз для своєї влади в Росії на тлі вторгнення в Україну, що невдало складається. За її словами, "гризня" в оточенні президента РФ уже триває, і поведінка Кадирова з Пригожиним свідчить про їхні амбіції.

За оцінкою радника глави МВС України Антона Геращенка, поразки російської армії в Україні впливають на ситуацію у РФ і система управління, яку побудував Путін, руйнується. Він вважає, що є чотири варіанти, як складеться майбутнє Путіна. Зокрема, Геращенко не відкидає, що главу Кремля "роздере натовп після перевороту".

У британській розвідці заявили, що військове керівництво Росії, яке відповідає за війну в Україні, дедалі гірше справляється зі своїми обов'язками.