Заява окупантів про підрив Запорізької АЕС "ненадійна" і відволікає від реальної мілітаризації станції – Інститут дослідження війни
ISW пише, що незалежно від походження (або існування) повідомлення Васильєва "ненадійне" – його першоджерелом став скріншот із російської соцмережі "ВКонтакте", водночас група, де нібито з'явилися цитати високопоставленого окупанта, сама по собі може бути "фальшивою".
"Воно є непрямим і не претендує на те, щоб бути офіційною заявою або заявою, зробленою на офіційному новинному або урядовому вебсайті РФ", – наголошують в Інституті дослідження війни.
Інститут зазначає, що це "ймовірне спотворення інформації відвертає увагу від реальних ризиків мілітаризації Росією Запорізької АЕС, які можуть передбачати мінування станції і майже напевно включають небезпечне зберігання військової зброї поблизу ядерних реакторів та сховищ ядерних відходів".
В ISW зазначають, що розслідувачі Bellingcat геолокували відео із дрона із Запорізької АЕС, яким раніше поділилося російське видання The Insider.
На кадрах від 5 серпня, зазначають в інституті, показано російську військову техніку, що рухається станцією і навколо неї.
Вантажівки та бронетехніка розташовані навколо та всередині будівлі, де стоїть один із шести атомних реакторів станції. Російські сили також викопали траншеї всередині заводу та навколо нього і, можливо, встановили вогневі позиції.
ISW наголошує на тому, що окупаційні сили, імовірно, використовують загрозу ядерної катастрофи, щоб послабити волю Заходу до надання військової підтримки українському контрнаступу.
8 серпня начальника військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту ЗС РФ генерал-майора Васильєва процитувало українське НАЕК "Енергоатом".
"Як ви знаєте, ми замінували всі важливі об'єкти Запорізької атомної станції. І ми не приховуємо цього від ворога. Ми їх попередили. Ворог знає, що станція буде або російською, або нічиєю. Ми готові до наслідків цього кроку", – нібито заявив високопоставлений окупант.
Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк, коментуючи заяву, зазначив, що "Росія відкрито перейшла до ядерного шантажу".
Контекст:
Запорізька АЕС працює під контролем російських військовослужбовців із 4 березня, вони призначили військового начальника, з яким професійний персонал атомної станції з управління енергоблоками має погоджувати всі свої дії.
У липні в "Енергоатомі" зазначили, що окупанти завозять на територію ЗАЕС військову техніку, зокрема ракетні комплекси, з яких обстрілюють міста на іншому березі Дніпра. 21 липня "Енергоатом" повідомив, що окупанти розмістили техніку, зброю та боєприпаси у машинному залі енергоблока ЗАЕС.
5 серпня окупанти двічі за день обстріляли Запорізьку АЕС – спочатку з артилерії, а потім із РСЗВ, повідомляли в компанії "Енергоатом". Після ударів на ЗАЕС від'єднали від енергосистеми та перевели до резерву 4-й енергоблок. За оцінкою "Енергоатому", окупанти провокаційними обстрілами намагаються домогтися знеструмлення станції.
Увечері 6 серпня окупанти обстріляли майданчик ЗАЕС поряд зі сховищем відпрацьованого ядерного палива, поранено одну людину, повідомили в "Енергоатомі".
8 серпня "Енергоатом" попередив, що на Запорізькій АЕС є ризик витоку водню та розпилення радіоактивних речовин.