Зеленський: Ми не отримуємо стільки необхідної зброї, щоб розблокувати Маріуполь
"Якщо говорити про необхідну зброю, ми все ще залежимо від постачання, від наших партнерів. На жаль, ми не отримуємо стільки, скільки необхідно, щоб швидше закінчити цю війну, щоб повністю знищити ворога на нашій землі. І щоб виконати ті завдання, які для кожної нашої людини є очевидними. Зокрема, щоб деблокувати Маріуполь", – сказав він.
За словами президента, це можна було б зробити, якби українські військові "отримали літаки й достатню кількість важкої бронетехніки, необхідну артилерію".
"Але все ще доводиться про це домовлятися. Все ще доводиться переконувати. Все ще доводиться витискати необхідні рішення. Впевнений, що ми отримаємо майже все, чого потребуємо. Але втрачається не тільки час. Втрачаються життя українців. Життя, які вже не повернути", – пояснив Зеленський.
Він вважає, що "це відповідальність і тих, хто досі тримає необхідну Україні зброю на складах".
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Маріуполь – найбільше портове місто на березі Азовського моря. Бої за Маріуполь точаться з 24 лютого, коли почалося масштабне вторгнення російських військ в Україну. Російські війська не змогли взяти місто штурмом і почали скидати на нього авіабомби, обстрілювати з артилерійських знарядь та реактивних систем залпового вогню.
Жителі обложеного Маріуполя через російських окупантів залишилися без води, світла, тепла, зв'язку та продуктів. Приблизно три тижні – до 14 березня – евакуації з міста не проводили через постійні обстріли з боку росіян. Потім у мешканців з'явилася можливість покинути місто спеціальним коридором, але тільки у приватному транспорті – евакуаційних автобусів окупанти, як і раніше, не пропускають.
Станом на початок квітня частину міста контролюють окупанти, частину – українські військові. Бої тривають.
У Маріуполі, за підрахунками мерії, залишається орієнтовно 130 тис. осіб. Багатьох людей росіяни викрали і депортували на окуповані території або у РФ. За даними мера міста Вадима Бойченка станом на 8 квітня, депортовано 31 тис. жителів.
6 квітня міськрада Маріуполя повідомила, що в місті почали працювати російські мобільні крематорії, щоб "знищити будь-які свідчення злочинів своєї армії".
9 квітня Зеленський говорив, що Маріуполь намагається захопити угруповання ворога з приблизно 10 тис. окупантів.
11 квітня головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний заявив, що "зв'язок із підрозділами сил оборони, які героїчно утримують Маріуполь, стійкий і підтримується". "Проведення оборонних операцій не є темою для публічних обговорень. Ми робимо можливе й неможливе для перемоги та збереження життя особового складу та мирних жителів на всіх напрямках", – наголосив він.
Також 11 квітня полк Нацгвардії "Азов", що захищає Маріуполь, повідомив про застосування окупантами невідомої отруйної речовини, від дії якої постраждало троє людей.