Зеленський на саміті ЄС закликав передати Україні більше далекобійного озброєння
Про це Зеленський сказав 23 березня у відеозверненні до лідерів країн Європейського союзу, які зібралися у Брюсселі (Бельгія), повідомила The Guardian.
Зазначають, що Зеленський говорив на саміті ЄС через відеозв'язок із поїзда, він розповів новини з передової.
Напередодні, 22 березня, Зеленський відвідав Бахмут Донецької області і Харківську область, а наступного дня прибув із візитом до Херсонської області.
Президент під час виступу перед лідерами 27 країн Євросоюзу поінформував про "руйнівні" сцени, свідком яких він був.
За словами джерела The Guardian у ЄС, Зеленський попередив європейських лідерів про п'ять чинників, які можуть продовжити війну проти Росії. Серед них – затримки з постачанням Україні ракет великої дальності, брак сучасних літаків і слабкі місця у західних санкціях.
Під час відеозвернення Зеленський також запропонував лідерам ЄС провести саміт щодо мирного плану.
Рада ЄС зібралася сьогодні у Брюсселі на дводенний саміт. Як зазначила пресслужба Європейської ради, лідери ЄС обговорять останні події, пов’язані з війною Росії проти України, а також підтримку України.
Контекст:
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 8 березня повідомив, що союзники по НАТО за останній рік надали Україні військову та фінансово-економічну підтримку на суму приблизно €150 млрд, з яких €65 млрд – військова допомога. Тільки США від початку повномасштабного вторгнення Росії надали Україні 34 пакети військової допомоги на суму понад $32,5 млрд.
Україна закликає союзників надати їй далекобійні ракети і бойові літаки західного типу від початку повномасштабної війни. Обговорення питання в публічній площині активізували в останні місяці, проте ці види озброєнь поки не погодилася передати жодна країна. У березні 2023 року Польща та Словаччина ухвалили рішення про постачання Україні бойових літаків радянського зразка МіГ-29.
20 березня 17 держав – членів ЄС та Норвегія домовилися про спільні закупівлі боєприпасів. Як ідеться у заяві Європейського оборонного агентства, ця ініціатива створює "міцну основу" для намірів держав – членів ЄС спільно купувати необхідні боєприпаси для України. Також вони матимуть змогу разом закуповувати боєприпаси для своїх потреб, зменшуючи витрати завдяки масштабу.
До угоди ЄС про спільне придбання боєприпасів для України приєдналася також Іспанія.