Зеленський про Путіна: Він говорить ультиматумами, терор і є його ставлення до світу. Терорист має програти
Президент України Володимир Зеленський, виступаючи через відеозв'язок на саміті "Великої сімки" 11 жовтня, підкреслив, що у президента Росії Володимира Путіна немає майбутнього і діалог із російським лідером також неможливий. Відео виступу Зеленського опубліковано 11 жовтня на сторінці українського лідера у Facebook.
"Треба визнати очевидний факт: із цим керівником Росії, який не має майбутнього, не може бути й діалогу. Він сам відкинув діалог. Попри всі наші намагання домовитися про мир протягом багатьох років! Він говорить ультиматумами, терор – це і є його ставлення до світу, до інших людей", – сказав Зеленський.
Глава Української держави, звертаючись до лідерів "Великої сімки", заявив, що після російських ударів, усіх убивств, усіх знущань із мирних людей і міжнародного права "ваші ж суспільства вас не зрозуміють, якщо не обірвати будь-які перспективи цього керівника терору".
"Ми всі у світі маємо усвідомити: розмови можуть бути або з іншим керівником Росії – який визнаватиме Статут ООН, базові принципи людяності, територіальну цілісність України, або в іншій конфігурації, щоб ключовий терорист не мав можливості завдяки терору впливати на ключові рішення", – вважає президент України.
Він додав, що "зараз одна людина блокує мир, і ця людина в Москві", і констатував, що Україна наразі не має можливості для дипломатії через те, що "цей керівник Росії" вірить тільки в терор.
"Цей керівник Росії, відчуваючи наближення свого фіналу, пробує терористичним ривком примусити демократичний світ здатися. Відступити. Програти. Це може бути бажання лише неадекватної людини – більше сотні тільки ракетних ударів менш ніж за дві доби проти цивільних людей, проти цивільної інфраструктури, псевдореферендуми, злочинна спроба анексії..." – перерахував Зеленський.
Президент України зазначив, що в "арсеналі" погроз Путіна знайшлося місце навіть радіаційному шантажу.
"Терорист повинен програти. Він має постійно відчувати, що відповідальність за терор є. Давайте це забезпечимо!" – підсумував Зеленський.
Керівники країн "Великої сімки" зібралися 11 жовтня на термінове засідання через масований ракетний обстріл Росією міст України, який торкнувся 15 регіонів. Вони ухвалили спільну заяву, в якій, зокрема, пообіцяли "притягнути Путіна й усіх винних до відповідальності".
У режимі відеоконференції на засіданні виступив Зеленський. Він, зокрема, закликав відповісти країні-терористу санкціями в енергетичному секторі і презентував українську "формулу миру", запропонувавши "ізолювати і покарати" Росію.
Також Зеленський закликав якнайшвидше надати Україні сучасні системи ППО і висловив занепокоєння щодо загрози загострення ситуації на кордоні України з Білоруссю, яку Росія, як і раніше, намагається прямо втягнути у війну.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення в Україну у Кремлі неодноразово вимагали капітуляції та прийняття умов РФ. Путін заявляв 7 липня, що РФ "серйозно поки нічого не починала" у війні проти України, але водночас не відмовляється від мирних переговорів.
У липні Зеленський заявив, що українці після всіх трагедій за час війни не налаштовані на переговори з Росією. За його словами, "суспільство вважає, що спочатку мають бути звільнені всі території, а потім уже можна буде домовлятися".
30 вересня Путін у зверненні, присвяченому незаконній анексії українських територій, висунув вимогу до України припинити вогонь і негайно сісти за стіл переговорів, водночас відкинувши, що повернення Україні її територій буде на порядку денному.
У відповідь Зеленський заявив, що Україна хоче досягти домовленості з РФ, але з нинішнім президентом це неможливо. "Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – сказав він.
4 жовтня Зеленський ввів у дію ухвалене 30 вересня рішення РНБО, в якому офіційно констатують "неможливість проведення переговорів із Путіним".
6 жовтня голова Ради Федерації РФ Валентина Матвієнко закликала до переговорів делегацію Верховної Ради України, яка перебуває на саміті глав парламентів країн G20 у Джакарті (Індонезія). Водночас Матвієнко повторила низку пропагандистських тез: про "зовнішнє управління" в Україні, яке заважає дійти консенсусу, а також про те, що НАТО "бомбив Югославію, вторгся в Ірак і Лівію".
Віцеспікерка Верховної Ради України, голова української делегації у Джакарті Олена Кондратюк відкинула пропозиції Матвієнко.