Зеленський: Росія залишає по собі катівні й масові поховання вбитих людей

Зеленський: Скільки масових поховань на тій території, яка ще досі залишається під контролем Росії? Що ми побачимо в Маріуполі?
Фото: EPA
Президент України Володимир Зеленський закликав іноземні держави підтримати спеціальний трибунал щодо злочину агресії Росії проти України та створення міжнародного механізму для відшкодування всіх збитків. Про це він заявив 15 листопада під час виступу за допомогою відеозв'язку на саміті "Великої двадцятки", який відбувається на Балі в Індонезії. Текст виступу опублікувала його пресслужба.

"Коли ми звільняємо нашу землю, усюди бачимо одне: Росія залишає по собі катівні й масові поховання вбитих людей. Так було в Бучі й інших містах на півночі країни після окупації. Так було в Харківській області. Те саме ми бачимо зараз і на Херсонщині", – сказав президент.

Він зазначив, що внаслідок російської агресії загинуло 430 дітей.

"Тільки дітей! І тільки тих, про кого ми точно все знаємо. А скільки масових поховань на тій території, яка ще досі залишається під контролем Росії? Що ми побачимо в Маріуполі? Ось чому світ має визнати спеціальний трибунал щодо злочину агресії Росії проти України та створення міжнародного механізму для відшкодування всіх збитків, завданих цією війною. Відшкодування за рахунок російських активів, бо саме агресор повинен зробити все, щоб відновити порушену ним справедливість", – заявив Зеленський.

Президент нагадав, що вже є запропонована Україною резолюція Генасамблеї ООН про міжнародний механізм компенсації за збитки, спричинені російською війною.

"Готуємо і другу резолюцію – щодо спецтрибуналу. Прошу вас приєднуватися й підтримати її. Бо немає такого народу на землі, який не цінував би справедливість”, – заявив Зеленський.

Контекст:

За даними Офісу президента України, від початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла в Україні понад 40 тис. воєнних злочинів. Тому українська влада ініціює створення спеціального міжнародного трибуналу. Його мандат обмежуватиметься доведенням вини у скоєнні злочину агресії Росії проти України, пояснили в ОПУ.

Необхідність створення спецтрибуналу для РФ підтримали ПАРЄ, Європарламент і парламентські асамблеї НАТО й ОБСЄ.

Україна пропонує покласти в основу майбутнього спецтрибуналу п'ять параметрів, серед них – про статус підсудних. "Офіційний статус підсудного, такий як статус глави держави чи офіційний статус іншої посадової особи держави, не звільнятиме таку особу від індивідуальної кримінальної відповідальності й не пом'якшуватиме покарання", – ідеться у пропозиціях України.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що послам 30 держав 26 вересня презентували проєкт створення міжнародного трибуналу для покарання РФ за злочини проти України.

5 жовтня Зеленський запропонував створити спеціальний трибунал щодо злочину російської агресії проти України, який доповнить діяльність Міжнародного кримінального суду й інших таких інституцій, які на даному етапі не можуть розглядати справи щодо таких злочинів. Раніше український президент неодноразово заявляв про необхідність такого трибуналу.

Верховна Рада України 7 жовтня ухвалила звернення до міжнародних організацій та партнерів, у якому закликала створити спецтрибунал для Росії.