Зеленський: Сподіваємося продовжити порятунок людей з "Азовсталі", з Маріуполя. Україна готова забезпечити режим тиші

Зеленський: Там іще залишаються цивільні. Жінки, діти. Щоб їх урятувати, потрібне продовження режиму тиші
Фото: president.gov.ua
4 травня відбувся другий етап евакуаційної операції з Маріуполя, але в місті, зокрема на заводі "Азовсталь", залишаються ще цивільні та військові, яких українська влада хоче евакуювати. Про це заявив президент Володимир Зеленський у зверненні, яке опублікував Офіс президента.

"Сьогодні завершився другий етап нашої евакуаційної операції з Маріуполя. 344 людини вдалося врятувати із самого міста та околиць. Саме стільки людей сьогодні виїхали в Запоріжжя", – сказав Зеленський.

Він наголосив, що евакуйованим надають необхідну допомогу від держави.

"Домовляємося і сподіваємося продовжити порятунок людей з "Азовсталі", з Маріуполя. Там іще залишаються цивільні. Жінки, діти. Щоб їх урятувати, потрібно продовження режиму тиші. Українська сторона готова її забезпечити. Потрібен час, щоб просто підняти людей із тих підвалів, укриттів під землею. У наявних умовах не можемо використовувати спеціальну техніку, щоб розчистити завали. Усе робиться вручну. Але ми віримо, що все вдасться", – сказав президент.

Він повідомив, що говорив із генеральним секретарем ООН Антоніу Гуттерішем про те, що вже вдалося, і про те, "що ще маємо зробити, щоб урятувати маріупольців та захисників міста".

Зеленський також зазначив, що 4 травня російські загарбники завдали чергового ракетного удару по українських містах.

"По Дніпру. По Миколаєву, Одесі, Запоріжжю. По містах Донбасу та інших регіонах. Усі ці злочини отримають належну відповідь. Як юридичну, так і цілком практичну – на полі бою", – пообіцяв президент.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Маріуполь – найбільше портове місто на березі Азовського моря, до війни там було приблизно 500 тис. жителів. Бої за Маріуполь точаться із 24 лютого, проте окупанти не змогли взяти місто штурмом і почали скидати на нього авіабомби та обстрілювати. Жителі оточеного Маріуполя через російських окупантів залишилися без води, світла, тепла, зв'язку та продуктів. Евакуацію мирних жителів із міста у квітні окупанти заблокували на кілька тижнів.

21 квітня президент України Володимир Зеленський сказав, що більшу частину міста росіяни "давно захопили". У Маріуполі, за його інформацією, залишаються заблокованими приблизно 120 тис. мирних жителів. Зокрема, українські військові, серед них сотні поранених, та частина жителів Маріуполя перебувають у бомбосховищах заводу "Азовсталь", який штурмують окупанти. У промзоні "Азовсталі" перебувають сотні поранених українських бійців.

23 квітня Зеленський пояснив, що деблокувати Маріуполь у військовий спосіб поки що неможливо і командири захисників міста "прекрасно це розуміють".

Президент Росії Володимир Путін 21 квітня публічно озвучував наказ міністру оборони РФ Сергію Шойгу скасувати штурм промзони заводу "Азовсталь". Але бомбардування не припинили. Зокрема, вночі 28 квітня окупанти скинули на військовий шпиталь на "Азовсталі" багатотонні авіабомби, було зруйновано операційну. Є загиблі, поранені та контужені.

30 квітня розпочався процес евакуації з "Азовсталі" за участю ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста. На період евакуації оголошували про припинення вогню у районі заводу. До Запоріжжя виїхало 100 людей, які перебували у бомбосховищах на території заводу, сказав Зеленський 1 травня. 3 травня частина евакуйованих приїхала до Запоріжжя.

Попри гуманітарне право, нікого з поранених військових не евакуювали, зазначали в "Азові".

Уже 2 травня російські окупанти знову почали постійне бомбардування "Азовсталі", повідомили захисники Маріуполя.

4 травня командир полку "Азов" Денис Прокопенко опублікував відеозвернення, в якому повідомив, що солдати і далі тримають оборону, але російські окупанти вже другий день, як прорвалися на територію заводу.