Зеленський: В інформпросторі занадто багато інформації про повномасштабну війну з боку РФ. Вона тільки провокує паніку і не допомагає нам
"Ми повинні як держава розраховувати на себе перш за все, на своїх військових, на своїх громадян. І повинні бути готові в будь-який день. Я вважаю, що на сьогодні в інформаційному просторі забагато інформації щодо глибокої, повномасштабної війни з боку Російської Федерації. Навіть уже кажуть відповідні дати", – сказав Зеленський.
Він підкреслив, що влада "розуміє всі ризики, розуміє, що ці ризики є".
"Якщо є якась у вас або у когось додаткова інформація щодо 100-відсоткового вторгнення Російської Федерації в Україну, починаючи із 16-го числа, давайте нам цю інформацію... Ми вдячні всім за допомогу, вдячні розвідкам інших держав", – сказав президент, звертаючись до іноземної журналістки, яка поставила запитання.
Він також заявив, що дипломатія – "єдиний шлях деескалації і, в принципі, деокупації".
За словами Зеленського, українська влада бере до уваги інформацію від інших держав, але ретельно аналізує її.
"Я не можу підтверджувати чи не підтверджувати, погоджуватися чи не погоджуватися з тим, чого ще не сталося, слава богу. На сьогодні повномасштабної війни в Україні немає. Я як президент повинен говорити зі своїм суспільством, маючи відповідну реальну інформацію... У нас також є розвідники. Я не вважаю, що розвідка України працює гірше за розвідки інших держав", – відповів він на запитання, чи підтверджує дані інших держав, які рекомендували своїм громадянам покинути Україну.
За його словами, поширення інформації про ймовірне вторгнення з боку РФ провокує в українському суспільстві паніку, яка на руку противнику.
"Це може статися будь-якого дня, як я і говорив раніше. Із самого початку ми не вірили в це, із самого початку війни на сході нашої країни у 2014 році. Саме тому я маю аналізувати всю інформацію, яку ми маємо. У нас є багато інформації, тому що ми на цих кордонах, це наші кордони, це наша територія... І зараз найкращий друг для ворогів – це паніка в нашій країні. І вся ця інформація тільки провокує паніку і не допомагає нам", – заявив Зеленський.
Зеленський сьогодні перебуває в Херсонській області, де спостерігає за тактико-спеціальними навчаннями МВС. "Не панікуємо, а працюємо!" – написав він у своєму Instagram.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія почала нарощувати чисельність військ поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму, пояснюючи це військовими навчаннями. Після кількох тижнів напруженості РФ частково відвела частини до місць постійної дислокації.
Наприкінці жовтня американські ЗМІ повідомили, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною. Пізніше про загрозу нового вторгнення РФ неодноразово заявляли і лідери західних країн.
Зокрема, у Білому домі заявили 18 січня 2022 року, що Росія може будь-якої миті почати вторгнення в Україну. 11 лютого, за даними The Guardian, Байден під час відеоконференції з лідерами кількох держав заявив, що РФ може напасти на Україну найближчими днями.
Водночас українська влада вважає, що західні країни перебільшують небезпеку.
24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали, зокрема, питання нацбезпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Секретар РНБО Олексій Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе.
Міністр оборони України Олексій Резніков наприкінці січня заявив, що, незважаючи на значне скупчення російських військ, не створено жодного ударного угруповання, необхідного для того, щоб перейти до наступу. 8 лютого він повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряним та морським компонентами.
11 лютого низка країн, зокрема й США, закликала своїх громадян терміново покинути Україну через імовірну ескалацію.