Зеленський заявив, що Україну не варто порівнювати з Афганістаном

Зеленський: Я вважаю, що США мають збільшувати свою присутність в Україні
Фото: president.gov.ua
Україна не залежить від підтримки США настільки, наскільки від неї залежав Афганістан. Про це в інтерв'ю CNN, яке вийшло 12 вересня, заявив президент України Володимир Зеленський, коментуючи виведення американських військ із Афганістану.

Ведучий запитав, чи переживає Зеленський, що США покинуть Україну.

"Ми маємо розуміти, що Україну не зовсім коректно порівнювати з Афганістаном. Україна не залежить настільки від США, як залежав Афганістан", – сказав Зеленський.

Ведучий нагадав йому слова Патрушева, який заявляв у серпні в інтерв'ю "Известиям", що Україна може повторити сценарій Афганістану.

Зеленський у відповідь згадав про те, як українці захищали країну від російської агресії 2014 року.

"Із нами поруч не було жодної техніки, крім тієї, що була в нас, не було жодних військових – лише громадяни України. І саме тому у нас була хвиля добровольців, добровільних батальйонів. [...] Українці захищали свою державу. За чотири дні, і навіть за вісім років Росія не захопила [України]. А РФ – це не армія "Талібану". Це одна з найсильніших армій у світі. Ми відстоювали свою державність. І саме тому ми максимально незалежні від будь-якої економіки, – сказав він. – Що означає покинути? Я вважаю, що, навпаки, США мають збільшувати свою присутність в Україні".

Контекст:

Ісламістський рух "Талібан" було створено 1994 року, з 1996-го до 2001 року він був при владі в Афганістані, контролював більшість територій країни.

Після терактів 11 вересня 2001 року у США та відмови "Талібану" видати лідера терористичної організації "Аль-Каїда" Усаму бен Ладена в Афганістан було введено американські війська. Уряд "Талібану" було повалено, таліби розпочали бойові дії проти влади.

У лютому 2020 року представники США і руху "Талібан" підписали мирну угоду, яка передбачала виведення іноземних військ із Афганістану протягом 18 місяців після її підписання.

Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почали у квітні 2021 року. Станом на 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.

17 серпня представники "Талібану" дали першу пресконференцію після приходу до влади, на якій, зокрема, підтвердили загальну амністію для афганських чиновників.

6 вересня таліби оголосили про захоплення останньої не підконтрольної їм провінції Панджшер і припинення війни в Афганістані.

7 вересня "Талібан" презентував склад нового уряду Афганістану, всі його члени – таліби. Також у новому уряді немає жодної жінки.

Росія 2014 року окупувала Крим і розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти й докази.

За даними Організації Об'єднаних Націй, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.