Жахлива війна, розв'язана Росією в Україні, дає можливість усьому світові побачити, у чому різниця між "гарним" і "поганим" націоналізмом – Щаранський

Щаранський розповів, чим Україна принципово відрізняється від Росії
Скріншот: Свобода слова на ICTV / YouTube

Радянський дисидент, ізраїльський політик і громадський діяч Натан Щаранський заявив, що у своїй боротьбі з Росією Україна захищає не лише свої інтереси, а й інтереси всього вільного світу. Про це він написав у Facebook 24 серпня, приурочивши свій вислів до Дня Незалежності України.

Жахлива війна, розв'язана Росією в Україні, дає можливість усьому світові побачити і зрозуміти, у чому різниця між "гарним" і "поганим" націоналізмом, пише Щаранський.

"Український націоналізм став основою, яка об'єднала весь народ на боротьбу за свободу, у якій він жив усі ці роки. Україна сплачує величезну ціну за те, що вже шість місяців героїчно бореться за право існувати як вільна нація, як ми. І в цій боротьбі вона захищає не лише свої інтереси, а й інтереси всього вільного світу", заявив він.

На думку політика, Ізраїль як національна демократична держава має відчувати особливу солідарність з Україною.

Водночас президент Росії Володимир Путін, "оголосивши Україну нацією, якої немає, і розпочавши війну", створив сучасний варіант імперіалістичного та колоніального націоналізму, переконаний Щаранський.

Ізраїльський політик пише, що розвиток Росії та України після розвалу Радянського Союзу відбувався багато в чому схожими шляхами. Для обох країн, жалкує Щаранський, була властивою корупція, слабкість соціальних інститутів, повна непрозорість економіки, тісний зв'язок між політиками та олігархами.

"Але була одна принципова відмінність. За останні 22 роки в Україні змінилося п'ятеро президентів, за той самий час Росією правив один президент", – зазначає він.

Путін присвятив багато років тому, щоб не допустити жодної конкуренції й гарантувати своє президентство до кінця життя, зазначив Щаранський. Тоді як український народ "висловлював свою незгоду" з діями влади, виходив на Майдан, і в підсумку йшов до виборчих скриньок, де завжди була нелегка боротьба серед претендентів на право стати президентом.

"Ця відмінність повністю визначає характер правління в Росії та Україні. Щоб контролювати свій народ, диктатору потрібен зовнішній ворог і місія, що об'єднує. Місією Путіна стало відновлення Російської імперії", – робить висновок Щаранський.

Контекст:

Президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну 24 лютого, заявивши, що це "операція", мета якої емілітаризація та денацифікація України". Усіх військовослужбовців ЗСУ, які воюють за Україну, російська пропаганда та офіційні особи вперто називають "націоналістами".