Авіаексперт Лукашевич про аварію "Союзу": Ракету збирали з порушеннями технології. Космонавтів урятувало чудо
Екіпаж космічного корабля "Союз МС-10" урятувало те, що аварійна ситуація розвивалася протягом 46 секунд, заявив російський авіаексперт Вадим Лукашевич.
Космонавт "Роскосмосу" Олексій Овчинін і астронавт NASA Нік Гейґ дивом урятувалися під час аварії космічного корабля "Союз МС-10". Таку думку 12 жовтня висловив російський авіаексперт Вадим Лукашевич в ефірі радіостанції "Серебряный дождь".
"На самому кінці ракети є довга голка – це система аварійного порятунку. У процесі виходу на траєкторію виведення ракети, на 115-й секунді, спочатку скидається ось ця ось голка системи аварійного порятунку. Щойно її скинули, системи аварійного порятунку в нормальному розумінні немає. А кажуть, що вона спрацювала", – розповів він.
Авіаексперт зазначив, що систему аварійного порятунку вже було відкинуто, коли на 118-й секунді почалося відділення бічних блоків ракети, позаштатне відділення одного з яких і призвело до аварії.
"Ракету розвернуло, система управління намагалася це парирувати, ситуація почала розвиватися, і за 46 секунд, коли вже не було системи аварійного порятунку, пройшла команда "аварія ракети".
За словами експерта, після повідомлення про аварію "системі двигунів відведення" у головному обтічнику вдалося відірвати корабель від ракети, що зазнала аварії. Лукашевич підкреслив, що астронавти пройшли "по лезу бритви".
"Їх урятувало тільки те, що аварійна ситуація розвивалася 46 секунд, зі 119-ї секунди... Якби там було все набагато швидше, кілька секунд, якби від удару вибухнув центральний блок, їх би [космонавтів] просто розмазало, їх би ніщо не врятувало. Їх урятувало чудо... Вони навіть не у сорочці – вони в кожусі народилися", – запевнив експерт.
Він додав, що космонавти врятувалися всупереч, а не завдяки "Роскосмосу".
"Ракету збирали з порушеннями технології. І це факт. Коли зараз кажуть, що будемо шукати причину, будуть якісь кадрові висновки, [глава "Роскосмосу"] Дмитре Рогозін, я до вас зараз особисто звертаюся! Під час монтажу системи аварійного порятунку не знайшлося грошей на оплату пожежної служби. Ось 40–50 років це в регламенті є, за всіма нормативами, пожежники. Коли заряджають там сотні кілограмів цієї вибухівки, цього ракетного палива, а цього разу не було! І саме ця система, яку збирали з порушенням регламентів, саме вона врятувала життя космонавтів. У нас гроші на попів є, які бризкають водою на ракету, а на пожежну службу не було", – підсумував Лукашевич.
11 жовтня ракета "Союз-ФГ" не вивела на орбіту корабель "Союз МС-10" через аварію, яка сталася за 119 секунд після старту.
Генеральний директор "Роскосмосу" Дмитро Рогозін заявив, що "аварія сталася на ракеті, яка мала дуже високу безаварійну статистику".
12 жовтня "Интерфакс" із посиланням на джерела повідомив, що до аварії корабля "Союз МС-10" призвела несправність піропатрона першого ступеня ракети-носія "Союз-ФГ".