Директорка інституту вірусології в Ухані: У нас ніколи не було штаму вірусу, схожого на SARS-CoV-2. Про який витік може йтися?

Професорка Ван Яньї: Як і всі інші люди, ми до грудня 2019 року не знали, що такий вірус, як SARS-CoV-2, існує
Фото: whiov.cas.cn

У лабораторії Уханського інституту вірусології виділено три живі штами коронавірусів кажанів, однак їхня схожість із SARS-CoV-2, що спричинив пандемію, не перевищує 80%. Про це заявила директорка інституту, імунологиня Ван Яньї.

Заяви про те, що пандемія коронавірусу почалася з витоку з Уханського інституту вірусології, – антинаукова вигадка, вчені не працювали із жодним подібним штамом. Про це в інтерв'ю телеканалу CGTN, яке вийшло в ефір 23 травня, заявила директорка інституту, професорка, імунологиня Ван Яньї.

За її словами, до 30 грудня 2019 року, коли перший зразок патогену надійшов до лабораторії, фахівці інституту ніколи не стикалися з ним і не мали жодних відомостей про структуру і властивості коронавірусу.

"Як і всі інші люди, ми навіть не знали, що такий вірус існує. Про який витік із нашої лабораторії може йтися, коли у нас його ніколи не було?" – сказала директорка.

Досі максимально схожим на SARS-CoV-2 вважали коронавірус, згаданий у статті в журналі Nature за лютий 2020 року під назвою "Спалах пневмонії пов'язаний із новим коронавірусом, який, імовірно, походить від кажанів". У публікації групи авторів, до якої входили вчені з Уханя, стверджували, що геном SARS-CoV-2 на 96,2% ідентичний геному коронавірусу кажана, який досліджували в інституті вірусології.

"Згаданий коронавірус кажана має назву RaTG-13. На думку багатьох непрофесіоналів, коефіцієнт подібності 96,2% дуже високий. Але справа в тому, що коронавірус належить до РНК-вірусів, які мають найбільші геноми. Різниця 3,8% означає різницю більше ніж у 1100 положеннях нуклеотидів. У природі вірусу потрібно дуже багато часу, щоб він у природний спосіб еволюціонував і мутував, перетворюючись на SARS-CoV-2", – пояснила Ван Яньї.

Вона уточнила, що такий процес, на думку вірусолога Едварда Голмса, міг тривати до 50 років.

"Багато людей можуть неправильно зрозуміти, що, оскільки наш інститут повідомив про подібність геному RaTG-13 з SARS-CoV-2, у нашій лабораторії має бути вірус RaTG-13. Насправді це не так. Коли ми прослідковували геном цього зразка вірусу кажана, ми отримали послідовність генома, але ми не ізолювали і не отримували живого вірусу RaTG-13. Отже, не було ризику його витоку", – підкреслила Ван Яньї.

Усього лабораторія інституту вірусології має три зразки живих коронавірусів кажанів, отриманих під час досліджень групи докторки Ши Чженлі, розповіла директорка. Робота цієї команди із 2004 року концентрувалася на пошуку вірусів, схожих на SARS. Геном SARS-CoV-2 менше ніж на 80% повторює геном SARS, це очевидна різниця, зазначила імунологиня.

"Наразі міжнародна наукова спільнота вважає, що вірус походить від диких тварин. Але ми досі не знаємо точно, де є віруси, схожі на SARS-CoV-2. Ось чому необхідна співпраця вчених усього світу, щоб знайти відповіді", – підсумувала Ван Яньї.

Китайський кажан, або Чому вчену Ши Чженлі звинувачують у створенні коронавірусу. Головне

11 березня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. Чутки про лабораторне походження SARS-CoV-2 і теорії змови виникли на самому початку спалаху.

16 квітня американський телеканал Fox News із посиланням на кілька джерел, які ознайомлені з рішеннями влади Китаю і бачили відповідні документи, повідомив, що "нульовим пацієнтом" із коронавірусом був співробітник уханської лабораторії.

Президент США Дональд Трамп говорив, що в його країні "вивчать цю жахливу ситуацію". 3 травня держсекретар Майк Помпео заявив, що Сполучені Штати мають "величезну кількість доказів, що пандемія почалася з витоку коронавірусу з Уханського інституту вірусології.

Водночас розвідувальна спільнота США 30 квітня дійшла висновку, що коронавірус SARS-CoV-2 не було штучно створено або модифіковано.

У МЗС Китаю заявили, що версія про витік коронавірусу з лабораторії Уханя не має під собою жодних доказів. 24 травня міністр закордонних справ КНР Ван Ї підтримав створення міжнародної інспекції з вивчення походження SARS-CoV-2.