Дуда, найімовірніше, проігнорує заходи в Росії до 10-ї річниці Смоленської трагедії
Росія не хоче допомагати у встановленні причин Смоленської катастрофи, внаслідок якої 10 років тому загинув президент Польщі Лех Качинський, наголосив Анджей Дера, держсекретар канцелярії нинішнього польського президента Анджея Дуди.
Президент Польщі Анджей Дуда, ймовірно, не поїде в Росію на заходи, присвячені 10-й річниці Смоленської трагедії, внаслідок якої загинули тодішній польський глава держави Лех Качинський і 94 члени польської урядової делегації. Про це 1 лютого в ефірі радіостанції RMF FM заявив держсекратер канцелярії президента Польщі Анджей Дера.
“Тривають переговори у зв'язку з напруженими польсько-російськими відносинами. Розглядають різні варіанти, але після того, що сталося 10 років тому, думаю, президент не є прихильником поїздок у Росію", – зазначив він.
Дера додав, що причини аварії досі не встановлено і Росія не допомагає в розслідуванні катастрофи.
За словами чиновника, Польщу на пам'ятних заходах у Смоленську, ймовірно, буде представляти урядова делегація.
Польський урядовий Ту-154М розбився під Смоленськом 10 квітня 2010 року. У катастрофі загинули президент Польщі Лех Качинський із дружиною та 94 члени польської делегації.
У лютому 2016 року Польща ініціювала повторне розслідування обставин катастрофи Ту-154. У міноборони Польщі заявляли, що літак міг зруйнуватися у повітрі.
3 квітня 2017 року стало відомо, що Польща має намір висунути обвинувачення в навмисному провокуванні трагедії під Смоленськом двом російським авіадиспетчерам і невідомій людині, яка перебувала у вежі контролю польотів. Кремль відкинув обвинувачення.
У фільмі урядової підкомісії Польщі з розслідування Смоленської катастрофи, презентованому 10 квітня 2017 року, йшлося, що на борту літака Ту-154 перед зіткненням із землею, ймовірно, стався вибух термобаричного заряду. 14 жовтня 2017 року тодішній міністр оборони Польщі Антоні Мацеревич заявив, що слідство виявило момент вибуху на самописці з літака Качинського.
У Слідкомі РФ заявили, що перевіряли версію про вибух на борту літака і не виявили підтверджень.
У квітні 2018 року польська урядова підкомісія заявила, що на борту літака сталося щонайменше два вибухи.
12 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію з вимогою до Росії повернути Польщі уламки літака Ту-154М. Росія відмовилася це робити.