Латиніна про авіакатастрофу в Шереметьєві: Пілоти "Аерофлоту" літати не вміють. Їх охопив тваринний жах, вони хотіли якнайшвидше опинитися на землі
За словами російської журналістки Юлії Латиніної, після авіакатастрофи в московському Шереметьєві почалася боротьба між двома компаніями – "Аерофлотом" і російським виробником літаків Sukhoi Superjet.
Якби літак Sukhoi Superjet 100, який зазнав катастрофи в московському аеропорту Шереметьєво 5 травня, садила людина, яка раніше цього ніколи не робила, "вийшло б не гірше", заявила в ефірі радіостанції "Эхо Москвы" 1 червня російська журналістка Юлія Латиніна.
"У літак влучила блискавка. Можливо, внаслідок конструктивних недопрацювань, тому що взагалі-то не має від блискавки вирубуватися сучасний літак. Але знову ж таки, як ми знаємо, не все вирубалося в літаку від блискавки, і навіть більше, практично нічого не вирубалося, просто літак перейшов у режим direct mode, режим прямого управління... Як виявилося, в цьому режимі льотчики не могли керувати літаком узагалі, від слова "зовсім". З огляду на все, їх охопив тваринний жах, вони хотіли якнайшвидше опинитися на землі. І я вже казала, що якби цей нещасний Sukhoi садила людина, яка жодного разу в житті не садила літак, проте мала сталеві нерви і користувалася б порадами із землі... Коротше кажучи, якби там сиділа людина, яка ніколи не садила літаків, вийшло б не гірше", – заявила Латиніна.
За її словами, після авіакатастрофи "розпочалася дуже цікава історія: боротьба між двома держкомпаніями".
"Між виробниками Sukhoi та "Аерофлотом" почалася боротьба бульдогів під килимом за те, на кого списати катастрофу. "Аерофлот" почав зупиняти рейси Superjet із найменших причин... "Аерофлот" почав стрімко виводити Sukhoi із розкладів. Ось зовсім нещодавно скасував кілька рейсів із Москви до Уфи. Було не дуже зрозуміло, чим зумовлені дії "Аерофлоту", поки Сергій Фургал, губернатор Хабаровського краю, а нагадаю, що там і збирають Superjet, заявив, що трагедія сталася з вини пілотів. Він сказав: "Це 100% людський чинник". І тут "Аерофлот" розкричався, заявив, що ця заява – "це неприхована спроба чинити тиск на роботу МАК (Міжнародного авіаційного комітету)", почав вимагати спростування. І ось тут все стало зрозуміло", – продовжила Латиніна.
Вона зазначила, що "йде перетягування провини".
"Тому що, якщо літак поганий і вирубався від удару блискавки, то "Аерофлот" не винен, а винен Sukhoi, і треба відмовлятися від літака. А якщо винні льотчики, то це, звичайно, не просто відповідальність льотчиків, тому що це відповідальність "Аерофлоту", який, як зараз з'ясовують, не тренував їх на цей режим. Тобто, простіше кажучи, "Аерофлот" не вчив льотчиків літати. Тобто виявляється, що в принципі пілоти "Аерофлоту" нові (не старе покоління) літати не вміють. Їх цього не вчили навіть на тренажерах. Вони вміють натискати кнопки, вони знають деякі речі, але літак літає за них. А якщо літак за них не летить, то їм невідомо, що робити. Вони перебувають у стані водія, який, не вміючи водити машину, сів за кермо Tesla, тому що у неї є штучний інтелект, який нею керує. А Tesla раптом взяла і вирубалася зі своїм штучним інтелектом. І залишився він поперек дороги назустріч із вантажівкою, яка на нього мчить", – вважає російська журналістка.
Sukhoi Superjet 100 – перший пасажирський літак, розроблений у Росії після розпаду СРСР. Його експлуатують із 2008 року. Цей літак є в авіапарку кількох російських перевізників та однієї авіакомпанії з Мексики.
5 травня SSJ 100, що курсував рейсом SU1492 Москва – Мурманськ, здійснив жорстке приземлення в Шереметьєві. Літак повернувся в аеропорт вильоту через НП, можливо, пов'язану з ударом блискавки. Прес-служба "Аерофлоту" поінформувала, що двигуни лайнера загорілися після приземлення.
Із 78 осіб, які перебували на борту, загинула 41. СК Росії розглядає кілька версій катастрофи літака Sukhoi Superjet. Серед них – недостатня кваліфікація пілотів і диспетчерів, несприятливі метеоумови, несправність літака.
Після катастрофи у РФ уже фіксували кілька інцидентів із літаком SSJ 100.