МЗС РФ викликало японського посла через заяви японських офіційних осіб про Курильські острови
У міністерстві закордонних справ РФ послу Японії Тойохісу Кодзукі заявили, що висловлювання японського керівництва щодо Курильських островів російська сторона розцінює як "спробу штучно нагнітати атмосферу навколо проблеми мирного договору" та "нав'язати" іншій стороні "власний сценарій" її розв’язання.
Міністерство закордонних справ РФ викликало посла Японії в Росії Тойохісу Кодзукі у зв'язку з висловлюваннями японського керівництва щодо Курильських островів. Про це 10 січня повідомила прес-служба російського зовнішньополітичного відомства.
"Главі японської дипмісії було зазначено, що такі висловлювання грубо спотворюють суть домовленостей лідерів Росії та Японії про прискорення переговорного процесу на основі спільної декларації 1956 року, дезорієнтують громадськість двох країн щодо змісту переговорів", – ідеться в повідомленні.
У МЗС РФ заявили, що такі висловлювання російська сторона розцінює як "спробу штучно нагнітати атмосферу навколо проблеми мирного договору" та "нав'язати" іншій стороні "власний сценарій" її розв’язання.
"У цьому контексті було акцентовано на незмінності принципової позиції Росії щодо того, що рішення проблеми мирного договору можливе в умовах створення якісно нової атмосфери в російсько-японських відносинах, його мають підтримати народи обох країн, також воно має базуватися на безумовному визнанні Токіо підсумків Другої світової війни в повному обсязі, зокрема суверенітету Російської Федерації над південними Курильськими островами", – додали в російському відомстві.
Після Другої світової війни острови Курильської гряди – Ітуруп, Кунашир, Шикотан і група Хабомаї – увійшли до складу СРСР. Японія оскаржує це і домагається повернення островів під юрисдикцію Токіо. Через суперечки щодо Курильських островів Японія і РФ досі не уклали мирного договору після закінчення Другої світової війни.
У жовтні 2018 року прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе заявив, що готовий укласти мирний договір із Росією після того, як Курильські острови увійдуть до складу Японії.
У листопаді на зустрічі в Сінгапурі із президентом Росії Володимиром Путіним японський прем'єр пообіцяв, що у разі передання Японії островів, які входять до Курильських, на них не будуть розміщувати військові бази США.
Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив у листопаді, що про автоматичне передання островів Японії на переговорах не йдеться.
1 січня 2019 року Абе зазначив, що передання Курильських островів Японії не повинно викликати проблем у громадян Росії, які проживають на цій території.
8 січня японське видання Yomiuri Shimbun із посиланням на джерела, наближені до російсько-японських переговорів, повідомило, що Японія запропонує РФ відмовитися від взаємних компенсацій щодо Курил.