Портников: У Росії звикли сприймати розвиток як хаос і катастрофу, а застій – як благо

Портников: Путін наближається до "золотого стандарту" брежнєвізму
Фото: Виталий Портников / Facebook

Україна мало чим відрізнялася від Російської Федерації у складі СРСР, проте її розвиток як самостійної держави показав відмінність українців від росіян, уважає український журналіст Віталій Портников.

Росіяни з ностальгією згадують Леоніда Брежнєва і підтримують президента РФ Володимира Путіна, а для українців це персонажі "чужої невтішної історії". Про це у колонці для "Радіо Свобода" написав український політичний оглядач Віталій Портников.

На думку журналіста, Путін схожий на Брежнєва.

"Брежнєв теж прийшов до влади відносно молодою людиною – і практично законсервував систему влади. Керівники країни і регіонів при ньому в більшості своїй залишали кабінети, тільки коли вмирали.. Путін наближається до цього "золотого стандарту" брежнєвізму", – зазначив він.

Портников наголосив, що брежнєвський режим намагався вдавати, що живе за правилами цивілізованого світу, однак ставав агресивним, коли йшлося про сфери впливу "кремлівських старців".

"Згадаймо про вторгнення у Чехословаччину і Афганістан, погрози Польщі, генерування нестабільності в Африці та Латинській Америці, на Близькому Сході. Нові "кремлівські старці" напали на Грузію і Україну, підтримують авторитаризм на пострадянському просторі, на Близькому Сході і в Латинській Америці. При цьому росіяни живуть за нового "застою" краще, ніж у 90-х роках. Приблизно так відгукувалися про епоху Брежнєва", – перерахував він.

На думку журналіста, радянські люди були змучені "стабільністю дефіциту і сірості" і чекали змін, які прийшли зі смертю Брежнєва. Він додав, що розвал СРСР дав змогу побачити, чого насправді хотіли колишні радянські люди, і показав різницю між Україною і Росією.

"На відміну від росіян, які застигли в брежнєвізмі, як муха в бурштині, українці не знали жодного десятиліття уявної стабільності. П'ять президентів, два повстання, постійна конкуренція і політична боротьба, запит на зміни. У Росії дивляться на все це з жахом – тут звикли сприймати розвиток як хаос і катастрофу, а застій – як благо", – підсумував він.

Путіна вперше було обрано на пост президента РФ 2000 року. Після двох термінів,  2008 року, він перейшов на посаду глави уряду РФ, а президентом став Дмитро Медведєв. 2012 року Путіна знову було обрано президентом.

14 вересня 2017 року колишній депутат Державної думи Росії Геннадій Гудков зазначив, що Путін "пересидів" у Кремлі Брежнєва, який пробув при владі 6601 день.