Російські боти використовували американські стартапи для втручання у вибори у США

Twitter оновив свої сервіси, щоб позбавити ботів можливості координувати дії з кількох облікових записів
Фото: ЕРА

Для більш широкого розповсюдження повідомлень у соцмережах російське "Агентство интернет-исследований" використовувало американські сервіси IFTTT, RoundTeam Inc. і Dlvr.it Inc, пише агентство Bloomberg.

Обвинувачуване у втручанні у вибори президента США "Агентство интернет-исследований", яке пов'язують із російським бізнесменом Євгеном Пригожиним, для більшого охоплення користувачів соцмереж користувалося послугами американських стартапів. Про це пише агентство Bloomberg, яке проаналізувало базу підозрілих акаунтів, викладену компанією Twitter.

Серед використаних ботами стартапів – американські сервіси IFTTT, RoundTeam Inc. і Dlvr.it Inc. Їхніми послугами "Агентство интернет-исследований" скористалося після президентських виборів 2016 року – переважно у другій половині 2017-го і  на початку 2018 року.

Сервіс IFTTT дає змогу поширювати повідомлення в кількох соцмережах одночасно. Боти використовували його для приховування джерела повідомлень. Сервісами IFTTT користуються 256 із 4,6 тис. акаунтів, згаданих у розслідуванні Twitter. У публікаціях містилися гіперпосилання на сторонні ресурси, які, згідно з даними Twitter, уже не доступні для перегляду.

У компанії IFTTT повідомили Bloomberg, що перевірять дані й намагатимуться звести до мінімуму можливі зловживання.

Twitter оновив свої сервіси, щоб користувачі не змогли координувати дії з кількох облікових записів. Він також відкоригував правила, що забороняють використання автоматизації для публікації ідентичного або майже ідентичного вмісту. Водночас у компанії зазначили, що систему будуть намагатися обійти.

У жовтні 2016 року влада США офіційно обвинуватила Росію у втручанні в процес президентських виборів у країні. У Кремлі ці обвинувачення назвали "нісенітницею".

16 лютого 2018 року міністерство юстиції США висунуло обвинувачення 13 росіянам у справі про втручання у президентські вибори 2016 року. У переліку опинилися керівники і співробітники "Агентство интернет-исследований". Пригожин казав, що не засмучений цим фактом.

15 березня США вчергове розширили санкції проти Росії за втручання в американські вибори. Тоді до списку потрапили Пригожин і пов'язані з ним компанії "Агентство интернет-исследований", "Конкорд Менеджмент и Консалтинг" і "Конкорд Кейтеринг".

17 жовтня 2018 року адміністрація Twitter опублікувала повний архів даних щодо облікових записів, які, імовірно, пов'язані з "фабрикою тролів" і втручанням у президентські вибори у США 2016 року.

19 жовтня у США обвинуватили у втручанні в президентські вибори 2016 року і вибори в Конгрес США у 2018 році російську громадянку Олену Хусяйнову.

Згідно з матеріалами справи, 44-річна Хусяйнова із Санкт-Петербурга є головним бухгалтером "проекту Лахта", який фінансує Пригожин.

У документах ідеться, що операційний бюджет "проекту Лахта" становив більш ніж $35 млн. Зокрема, їх витрачали на діяльність активістів, рекламу на платформах соціальних мереж, реєстрацію доменних імен, купівлю проксі-серверів і "просування новинних повідомлень у соціальних мережах".