Рухані пригрозив європейським військовим на Близькому Сході
Якщо Великобританія, Німеччина і Франція запустять механізм урегулювання спору в ядерній угоді, який може призвести до нових санкцій проти Ірану, європейські солдати на Близькому Сході можуть опинитися в небезпеці, заявив президент Ірану Хасан Рухані.
Президент Ірану Хасан Рухані заявив, що європейські військові на Близькому Сході можуть опинитися в небезпеці в тому разі, якщо Великобританія, Німеччина і Франція запустять механізм урегулювання спору в ядерній угоді. Про це повідомляє видання EUobserver.
14 січня глави міністерств закордонних справ країн – учасниць Спільного всеосяжного плану дій щодо іранської ядерної програми повідомили, що Іран не виконує своїх зобов'язань щодо СВП, і заявили про запуск механізму врегулювання спорів, передбаченого договором. Вони нагадали, що 5 січня Іран оголосив про повний вихід із ядерної угоди.
"Сьогодні американський солдат у небезпеці, завтра європейський солдат може бути в небезпеці", – сказав Рухані, коментуючи дії країн – учасниць СВПД.
Механізм урегулювання спору може призвести до нових санкцій проти Ірану, нагадує видання.
20 липня 2015 року Рада Безпеки ООН схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. За 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, усі обмеження й умови, що містяться в резолюції ООН, мали припинити дію.
8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп оголосив, що його країна виходить зі Спільного всеосяжного плану дій щодо Ірану (СВПД), вважаючи його "катастрофічним". За словами Трампа, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження досліджень у сфері ядерної зброї.
Іранський президент Хасан Рухані говорив, що радий виходу США з ядерної угоди. Він назвав Вашингтон "проблемним партнером" і поінформував, що продовжить роботу за угодою із Францією, Великобританією, Німеччиною, Китаєм і Росією. Також Рухані попередив, що Тегеран може відновити збагачення урану у промислових масштабах.
6 серпня Трамп підписав указ, який відновив санкції проти Ірану, що діяли до підписання ядерної угоди. Вони набули чинності 5 листопада.
8 травня 2019 року в Ірані заявили про відмову виконувати частину зобов'язань щодо ядерної угоди.
У липні стало відомо, що ця країна перевищила ліміт запасів низькозбагаченого урану, встановлений положеннями СВПД.