Убиті в Африці російські журналісти намагалися потрапити на військову базу Беренго – "Центр управління розслідувань"
У "Центрі управління розслідувань" повідомили, що 29 липня журналісти Орхан Джемаль, Олександр Расторгуєв і Кирило Радченко намагалися потрапити на військову базу, де ймовірні співробітники ПВК "Вагнера" навчають місцевих військових.
Перед убивством журналісти Орхан Джемаль, Олександр Расторгуєв і Кирило Радченко виїхали на зустріч зі співробітником структури ООН у Центральноафриканській Республіці (ЦАР), який мав допомогти їм зі зйомками золотих копалень Ндассіма. Про це повідомив у Facebook "Центр управління розслідувань" (ЦУР), для якого журналісти збирали інформацію про найманців російської ПВК "Вагнер".
У ЦУР повідомили, що 29 липня журналісти намагалися потрапити на військову базу Беренго, де ймовірні співробітники російської приватної військової компанії "Вагнер" навчають місцевих військових. Їх не пустили на базу, вимагаючи дозволу від міноборони ЦАР.
Після цього журналісти попрямували в місто Бамбарі, де мали зустрітися зі співробітником ООН, який також мав надати їм інформацію про російських військових інструкторів і дати контакти чиновників, готових під запис поспілкуватися з ними у столиці Бангі. 30 липня журналістів убили між містами Сібю і Кага-Бандоро, поза наміченим маршрутом. Чому журналісти відхилилися від запланованого шляху, у ЦУР не знають.
Джемаль, Расторгуєв і Радченко приїхали в ЦАР за туристичними візами і не акредитовувалися в російському посольстві і консульстві.
"Якщо гіпотеза розслідувальної групи була вірною і в ЦАР російська приватна військова компанія "Вагнер" виступала як наймана бойова сила за негласної підтримки російської влади, то звернення до російських дипломатичних органівам робило б розслідування безглуздим", – пояснили в ЦУР.
Зазначають, що питання безпеки журналістів та можливі маршрути обговорювали зі співробітником ООН. У журналістів із собю було приблизно $8,5 тис. на випадок надзвичайної ситуації.
"Зараз процедуру упізнання тіл завершено, і ми готуємося до повернення тіл у Росію, яке має відбутися 4 серпня", – повідомили в ЦУР.
Місцевий телеканал CNC повідомив, що російські військовослужбовці за кілька тижнів до вбивства журналістів прибули в місто Бріа, де вони наймали на роботу місцеву молодь, роздавали гуманітарну допомогу і цікавилися місцевими шахтами, зокрема алмазними. Бріа розташоване ще далі на схід від Бангі, Сібю і Бамбарі.
Про загибель Джемаля, Радченка і Расторгуєва стало відомо 31 липня. Тіла росіян виявили за 23 км від центральноафриканського міста Сібю і доправили на базу місії ООН. У ЦАР у партнерстві з "Центром управління розслідуваннями" Михайла Ходорковського група знімала документальний фільм про діяльність російської приватної військової компанії "Вагнер".
Колега вбитих Родіон Чепель розповів "Новой газете", що вони вирушили в африканську країну після повідомлень про те, що там "періодично бачать російських людей у військовій формі".
"Журналістам це цікаво. Це були найкращі представники професії, дуже сміливі хлопці. Вони приїхали кілька днів тому туди, провели в ЦАР три-чотири дні. Вирушали зі столиці Бангі на захід, у бік міста Бамбарі. Їх було заблоковано на одному із блокпостів... Що відбувалося далі, мені невідомо", – зізнався він.
Мотивом убивства членів російської знімальної групи в ЦАР могло бути пограбування, повідомляло з посиланням на поліцію ЦАР агентство "Интерфакс". Мер міста Сібю Анрі Депеле заявив, що знімальну групу розстріляли із засідки.
Журналістів могли вбити бойовики збройного угруповання "Селека". Про це з посиланням на джерела у владних структурах розповіло 1 серпня місцеве радіо, повідомляє ТАСС.