В Індонезії виявили голосовий самописець Boeing 737, який упав у Яванське море в жовтні 2018 року
Виявлений бортовий самописець літака Boeing 737 авіакомпанії Lion Air, який розбився 29 жовтня 2018 року, допоможе розслідувати авіакатастрофу, вважають чиновники Національного комітету Індонезії з безпеки на транспорті.
Національний комітет Індонезії з безпеки на транспорті сьогодні повідомив, що було виявлено голосовий самописець із літака Boeing 737 авіакомпанії Lion Air, який упав у Яванське море 29 жовтня 2018 року. Про це повідомляє The Jakarta Post.
У відомстві зазначили, що голосовий самописець перестав надсилати сигнали про своє місцерозташування, бо заряду батареї вистачило на 73 дні з моменту аварії літака.
Чиновники вважають, що знайдений чорний ящик допоможе "прояснити ситуацію".
29 жовтня 2018 року літак Boeing 737 виконував рейс JT61 зі столиці Джакарти в місто Пангкал-Пінанг на острові Бангка-Белітунг. Він зник із радарів майже відразу після зльоту. Рятувальні служби країни повідомили, що літак упав у море неподалік від острова Ява. Незадовго до втрати зв'язку літак надіслав запит на повернення в аеропорт Джакарти.
На борту перебували 178 дорослих пасажирів, одна дитина, двоє немовлят, вісім членів екіпажу – усього 189 осіб. Рятувальники не знайшли вцілілих унаслідок катастрофи літака.
В авіакомпанії Lion Air повідомили, що Boeing 737, який зазнав аварії, було вироблено 2018 року, авіаперевізник експлуатував його з 15 серпня.
5 листопада експерти повідомили, що Boeing 737 зруйнувався під час зіткнення з водою на великій швидкості.
7 листопада компанія Boeing розіслала попередження операторам своїх нових моделей Boeing 737 МАХ про те, що через помилкові показники системи контролю польоту літаки можуть самостійно піти у круте піке.
8 листопада Федеральна авіаційна адміністрація США випустила рекомендації з експлуатації нових лайнерів Boeing 737 МАХ, у яких можуть виникнути проблеми з датчиками контролю польоту, що може призвести до катастрофи. Проблеми стосуються сенсора, який визначає кут атаки літака. Проблеми можуть виникнути у 246 літаків. 45 із них експлуатують американські авіакомпанії.