Представники афганського "Талібану" прибули до Москви. Цю організацію заборонено в Росії, але у Кремлі кажуть про "необхідні контакти"
Представники забороненого в Росії афганського угруповання "Талібан" 8 липня прибули до Москви на переговори. Президент РФ Володимир Путін знає про візит, написало агентство "Інтерфакс".
Зазначену організацію заборонено в Росії, але у Кремлі кажуть, що "контакти необхідні на тлі того, як напружено розвивається ситуація" в Афганістані і на кордоні цієї країни з Таджикистаном, сказав прессекретар Путіна Дмитро Пєсков.
На запитання, чи готова Росія визнати представників "Талібану" як уряд Афганістану, якщо вони візьмуть під свій контроль усю територію країни, Пєсков прямо не відповів. Тут навряд чи доречні "евентуальні міркування", сказав він.
Представник катарського політичного офісу "Талібану" Мохаммад Сухейль Шахін заявив, що делегація вважає за необхідне зустрітися з представниками Росії для обговорення подій в Афганістані. Він вважає РФ "важливою регіональною державою". Зустрічатися з главою МЗС Росії Сергієм Лавровим таліби не планують.
Афганські таліби вже запевнили російських дипломатів, що не мають наміру порушувати кордони центральноазійських держав. У МЗС РФ заявили про консультації з талібами спецпредставника президента Росії з питань Афганістану Заміра Кабулова.
"Російська сторона висловила стурбованість у зв'язку з ескалацією напруженості в північних районах Афганістану і закликала не допустити її поширення за межі країни. Від талібів одержали запевнення щодо непорушення угрупованням кордонів держав Центральної Азії, а також гарантії безпеки дипломатичних і консульських місій іноземних держав на території Афганістану", – заявили дипломати.
Глава делегації катарського офісу руху Шахабуддін Делавар сказав, що таліби контролюють уже 85% території Афганістану, пише РБК.
У Москві додали, що таліби задекларували рішучість боротися із загрозою від іншого терористичного угруповання – "Ісламської держави" – і "викорінювати нарковиробництво в Афганістані".
Контекст:
"Талібан" почав наступ і захопив нові території Афганістану після рішення про виведення американського військового контингенту. За оцінкою американського Long War Journal, станом на кінець червня таліби контролювали майже третину районів Афганістану. The Washington Post пише, що за оцінками експертів, "Талібан" контролює 140 із 370 районів і має вплив ще у 170 районах.
Урядові війська в деяких випадках змушені відступати під натиском талібів. 3 липня прикордонники сусіднього Таджикистану пустили понад 300 афганських військових, які відступили після зіткнення з бойовиками "Талібан". Тоді загострилася ситуація в афганській провінції Бадахшан, таліби захопили прикордонну комендатуру "Овез".
Президент Таджикистану Емомалі Рахмон 5 липня доручив міністерству оборони мобілізувати 20 тис. військових для зміцнення афганського кордону.
Росія пообіцяла допомогу Таджикистану у зв'язку із загостренням ситуації на кордоні з Афганістаном.
Російські військові також вирушили в Узбекистан тренувати гранатометників, водіїв і навідників БТР. Ця країна теж межує з Афганістаном.