Азербайджан і Вірменія обмінялися військовополоненими
За посередництва російських миротворців 15 грудня Азербайджан і Вірменія обмінялися військовополоненими, повідомило "Радио Азатутюн".
За інформацією віцепрем'єра Вірменії Тиграна Авіняна, із Азербайджану до Вірменії повернулося 44 полонених. Ідеться про людей, факт полону яких підтвердили Червоний Хрест та Азербайджан.
За інформацією командувача миротворців РФ у Нагірному Карабасі генерал-лейтенанта Рустама Мурадова, Азербайджану повернули 12 військовополонених. Про це повідомляє ТАСС.
У 1991 році Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, що тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир'я та припинення вогню, але час від часу між сторонами виникають збройні сутички. За час конфлікту в регіоні загинуло понад 30 тис. людей. Азербайджан вважає Нагірний Карабах окупованою Вірменією територією.
27 вересня 2020 року в Нагірному Карабасі спалахнув наймасштабніший за останні роки конфлікт. Міністерство оборони Азербайджану звинуватило Вірменію у "масштабній провокації", обстрілі позицій азербайджанської армії та оголосило про початок "стрімкого контрнаступу". Вірменська влада зі свого боку заявила, що азербайджанські військові ініціювали наступ на Нагірний Карабах. Під час конфлікту сторони використовували танки, важку артилерію та авіацію. Повідомляли про загиблих і поранених військовослужбовців і мирних жителів.
Обидві країни, що конфліктують, оголосили мобілізацію. Домовленостей про перемир'я в Нагірному Карабасі досягали неодноразово, але щоразу їх порушували.
У ніч на 10 листопада представники Вірменії, Азербайджану та Росії (як посередника) підписали заяву про припинення війни у Карабасі. Згідно із домовленостями, уздовж лінії зіткнення у Нагірному Карабасі розмістили 1960 російських миротворців. Прем'єр Вірменії Нікол Пашинян говорив, що це рішення було для нього вкрай важким, але безальтернативним. Президент Азербайджану Ільхам Алієв уточнював, що Пашиняна "змусили" підписати документ, "максимально вигідний" для Баку.
У міноборони Вірменії 12 грудня заявили про відновлення наступу азербайджанських військових у напрямку населених пунктів Беюк Таглар – Хцаберд. Азербайджан пояснив це "провокаційними діями Єревана на звільнених територіях Нагірного Карабаху", однак не уточнив, що саме сталося.
13 грудня у міноборони Азербайджану пояснили ситуацію. Частина збройних сил Вірменії, за даними відомства, залишилася у лісовій зоні селища Гадрут, військові почали здійснювати "терористичні акти та акції саботажу проти азербайджанських мирних жителів і військовослужбовців".
За даними міністерства оборони Азербайджану, за час зіткнень у Нагірному Карабасі загинуло 2783 військовослужбовці, понад 100 бійців вважають зниклими безвісти. У Вірменії станом на 14 листопада було відомо про 2317 загиблих військовослужбовців.
Росія розмістила штаб "миротворчих сил" у Степанакерті. За інформацією станом на 16 листопада, РФ спрямувала до Нагірного Карабаху 140 літаків зі своїми "миротворцями".