Байден обговорив із лідерами Конгресу "стратегічні наслідки бездіяльності" в підтримці України
Президент США Джо Байден 17 січня зустрівся з лідерами й головами комітетів Конгресу США для обговорення гострої необхідності продовження підтримки України. Заяву щодо цього опублікували на сайті Білого дому.
"На зустрічі президент Байден наголосив на важливості того, щоб Конгрес забезпечив Україні необхідні ресурси – включно з можливостями протиповітряної оборони та артилерії – для захисту від жорстокого вторгнення Росії. Президент обговорив стратегічні наслідки бездіяльності для України, США і світу. Він чітко дав зрозуміти: бездіяльність Конгресу, яка триває, ставить під загрозу національну безпеку Сполучених Штатів, Альянсу НАТО і решти вільного світу", – зазначено у пресрелізі.
Байден закликав Конгрес швидко надати додаткове фінансування для підтримки України й "надіслати сильний сигнал про рішучість США".
Президент США також говорив про необхідність негайно діяти, щоб урегулювати проблеми на кордоні країни.
"Він сказав, що його надихає прогрес, досягнутий на двопартійних переговорах, які відбуваються в Сенаті. Він висловив готовність досягти двопартійної угоди щодо прикордонної політики й необхідності додаткових ресурсів на кордоні. Президент закликав Конгрес якнайшвидше ухвалити повний пакет документів із національної безпеки", – заявили в Білому домі.
Контекст:
США, згідно з даними Пентагону станом на 27 грудня 2023 року, за час роботи адміністрації Байдена виділили понад $44,9 млрд на допомогу безпеці України, зокрема $44,2 млрд – від початку широкомасштабної війни Росії проти України.
20 жовтня Байден подав запит до Конгресу на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Він, зокрема, передбачав допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), що зазнав атаки бойовиків терористичної організації ХАМАС 7 жовтня, а також надання коштів на безпеку південного кордону США.
6 грудня законопроєкт не пройшов процедурного голосування в Сенаті США. Документ заблоковано, оскільки представники Республіканської партії наполягали на посиленні заходів контролю над міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав "політичним шантажем" відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні". У Білому домі розраховують, що Конгрес США зможе ухвалити його в січні.
Спікер Палати представників Майк Джонсон заявив 7 січня 2024 року в інтерв'ю CBS, що Республіканська партія в Конгресі буде готова проголосувати за надання військової допомоги Україні, щойно адміністрація Байдена пояснить їм її стратегію.
12 січня ЗМІ повідомили, що демократи в Конгресі США відкинули вимоги щодо допомоги Україні в обмін на посилення міграційної політики.