Байден – російським олігархам: Ми об'єднуємося із союзниками, щоб знайти та захопити ваші яхти, апартаменти й літаки
"Сьогодні я кажу "досить" російським олігархам і корумпованим лідерам, які одержали мільярди від цього жорстокого режиму. Міністерство юстиції США формує спеціальну оперативну групу для розслідування злочинів російських олігархів. Ми об'єднуємося з нашими європейськими союзниками, щоб знайти і захопити ваші апартаменти, ваші приватні літаки", – сказав Байден.
Він наголосив, що США шукатимуть усе, що олігархи нажили в нечесний спосіб.
Деякі американські сенатори підтримали ідею Байдена.
"Було б втішно побачити, як конфісковані мегаяхти, особняки та витвори мистецтва продають з аукціонів на підтримку українського народу", – заявив The Washington Post сенатор-демократ Шелдон Вайтгаус.
Його заяву процитував у Twitter журналіст видання Джефф Стейн.
Під час виступу Байден перерахував санкції, які США ввели проти РФ після нападу на Україну.
"Разом із нашими союзниками ми вводимо потужні економічні санкції. Ми від’єднуємо найбільші російські банки від міжнародної фінансової системи. Ми не даємо змоги Центральному банку Росії захищати російський рубль", – сказав Байден.
Він наголосив, що завдяки цьому РФ не може використати $630 млрд міжнародних резервів на війну.
Крім того, Байден зазначив, що США перекривають доступ Росії до технологій, "що підірве її економічну міць і послабить її армію на довгі роки".
Байден нагадав, що російський фондовий ринок втратив 40% своєї вартості, і торги, як і раніше, призупинені. Російська економіка "хитається", наголосив президент США. "І винен у цьому один [президент РФ Володимир] Путін", – додав він.
Байден пообіцяв, що США разом із союзниками й надалі підтримуватимуть українців у їхній боротьбі за свободу.
Під час виступу він також анонсував, що США закриють повітряний простір для Росії. Заборона має набути чинності не пізніше ніж сьогодні.
Перед зверненням у парламенті Байден провів розмову із президентом України Володимиром Зеленським. "Обговорили американське лідерство з антиросійських санкцій та оборонної допомоги Україні. Маємо зупинити агресора якнайшвидше. Вдячний за підтримку!" – написав Зеленський у Twitter.
Контекст:
Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) і сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки й лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Путін розпочав повномасштабну війну проти України, і закликав світ відреагувати. В Україні оголосили воєнний стан і загальну мобілізацію.
Окупаційні війська вже підійшли до Києва. 25 лютого мер столиці Віталій Кличко повідомив, що місто вступило у фазу оборони, у деяких районах лунають постріли й вибухи. Влада закликала киян залишатися у приміщеннях – удома або в укриттях. В Офісі президента вважають, що мета Росії – окупувати столицю, усунути легітимне керівництво України (можливо, за допомогою вбивства) і поставити маріонеткове.
За даними Міноборони України станом на 1 березня, загальні втрати російських окупантів – 5,7 тис. осіб. Водночас у міністерстві оборони РФ приховували втрати серед особового складу та визнали їх лише на четвертий день війни, не уточнюючи кількості. Жертвами російської агресії стали 352 мирні жителі, зокрема 16 дітей, поранення дістало 2040 людей.
Зеленський повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, висунувши вимогу "притягти Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.
Через вторгнення в Україну західні країни наклали санкції на Росію. Обмеження, зокрема, стосуються великих російських банків і деяких близьких до Путіна чиновників та їхніх дітей. Після того, як Росія відмовилася припинити агресію проти України, ЄС, США, Великобританія та Канада вирішили занести в санкційний список самого Путіна. Крім того, ЄС ввів санкції проти Центробанку Росії (заборонив операції, пов'язані з управлінням його резервами та активами, після чого рубль впав до історичного мінімуму) і закрив для неї свій повітряний простір. Найближчими днями деякі російські банки буде від’єднано від міжнародної міжбанківської системи SWIFT.
Із закликом до припинення війни станом на 2 березня виступили три російські бізнесмени: Михайло Фрідман (статки – $15,5 млрд, №11 у списку російського Forbes), Олег Дерипаска ($3,8 млрд, 37-ме місце) та Олег Тіньков ($4,7 млрд, 32-ге місце).