Байден попередив Путіна, що США, їхні союзники та партнери дадуть рішучу відповідь у разі вторгнення РФ в Україну – Білий дім
Про це йдеться у заяві прессекретарки Білого дому Джен Псакі, опублікованій на сайті відомства.
"Він [Байден] чітко дав зрозуміти, що Сполучені Штати, їхні союзники та партнери відповідатимуть рішуче у разі подальшого вторгнення РФ в Україну. Президент Байден також висловив підтримку дипломатії, починаючи з двостороннього діалогу щодо стратегічної стабільності на початку наступного року, а також щодо лінії НАТО через Раду Росія – НАТО та Організацію з безпеки та співробітництва в Європі. Президент Байден підтвердив, що суттєвий прогрес у цих діалогах може відбутися лише в ситуації деескалації, а не ескалації", – зазначила Псакі.
Байден та Путін провели другу у грудні розмову. Вона тривала приблизно 50 хвилин, повідомили у Білому домі.
Розмова двох президентів відбулася в закритому для преси режимі.
За інформацією прессекретарки Ради національної безпеки США Емілі Горн, про переговори попросив Путін, Байден на них погодився, оскільки вважає, що коли "справа доходить до Росії, ніщо не може замінити прямий діалог лідерів", повідомив CNN.
29 грудня, напередодні телефонної розмови Байдена й Путіна, відбулася бесіда президента України Володимира Зеленського та держсекретаря США Ентоні Блінкена. Сторони, зокрема, обговорили майбутні переговори Сполучених Штатів та Росії щодо безпеки, розповів речник Держдепартаменту США Нед Прайс.
У Білому домі також анонсували розмову Байдена та Зеленського найближчим часом.
Контекст:
Переговори США та РФ щодо безпеки відбудуться 10 січня у Женеві на тлі нарощування Росією своїх військ біля кордонів України. Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
7 грудня під час онлайн-переговорів із Байденом Путін заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України, і висунув вимогу щодо "надійних, юридично зафіксованих гарантій", що Альянс не розширюватиметься на схід.
10 грудня Росія висунула вимогу до Альянсу офіційно відкликати обіцянку Україні про її вступ у НАТО. Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг у відповідь на це підкреслив, що право кожного народу вибирати свій шлях залишається фундаментальним для НАТО.
17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них йдеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили у СРСР.
Путін 23 грудня на щорічній пресконференції відповів на запитання, чи нападатиме Росія на Україну. За його словами, дії Москви "залежатимуть не від перебігу переговорів [про просування НАТО на схід], а від безумовного підтримування безпеки Росії сьогодні та на історичну перспективу".