Білоруська опозиціонерка Колесникова: Ми ніколи не побачимо, як люди захоплюватимуть будівлі
Членкиня президії координаційної ради білоруської опозиції Марія Колесникова переконана: за останній час білоруси так змінилися, що протести не припиняться, поки мітингувальників не почують і їхніх вимог не виконають.
Членкиня президії координаційної ради білоруської опозиції Марія Колесникова заявила в інтерв'ю "Русской службе BBC", яке вийшло 31 серпня, що учасники акцій протесту в Білорусі ніколи не вдадуться до силових методів боротьби.
Журналістка сказала, що, на думку деяких коментаторів, добро має бути з кулаками, і запитала у Колесникової, у чому кулак протестів.
"Кулак у силі самих білорусів і в тому, що вони не агресивні. Ми ніколи не побачимо, як люди захоплюватимуть будівлі. Самі білоруси такі мирні, такі цивілізовані, що навіть після цих походів і мирних мітингів, у яких бере участь 200 тис. осіб, не витоптано клумб, немає сміття, тому що люди за собою прибирають. Коли люди стають на лавку – вони за собою прибирають. Сила білорусів у тому, що навіть у цій складній ситуації поліцейської держави вони залишаються цивілізованими людьми. Мені здається, що сила якраз у цьому", – сказала опозиціонерка.
Колесникова переконана: за останній час білоруси так змінилися, що протести не припиняться, поки мітингувальників не почують і їх вимог не виконають.
"Я говорю про звільнення політичних в'язнів і тих, хто зараз ще перебуває в тюрмах, про обов'язкове розслідування всіх фактів убивств і тортур мирного населення під час цих акцій і, звичайно ж, про нові чесні вибори", – сказала опозиціонерка.
Вона зазначила, що на вулицях Білорусі стає менше людей, "але це не означає, що протест зупинився, він трансформується". Як приклад вона навела акцію зі збору підписів за відкликання депутатів.
Колесникова вважає, що чинний президент Олександр Лукашенко, який очолює країну з 1994 року, боїться народу.
"Якщо уявити, що його обрало 80% білорусів, як він заявляє, то йому, звичайно ж, не доводилося б у центрі Мінська оточувати себе колючим дротом і бігати зі зброєю", – сказала опозиціонерка.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.
За час протестів було затримано понад 7 тис. демонстрантів (багатьох із них уже відпустили), сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
14 серпня Тихановська оголосила про створення координаційної ради для передання влади. 18 серпня у штабі Тихановської повідомили, що координаційна рада готова до переговорів із Лукашенком.
До президії координаційної ради увійшло семеро людей: Колесникова, письменниця, лауреатка Нобелівської премії Світлана Алексієвич, юристи Лілія Власова і Максим Знак, співробітник Мінського тракторного заводу Сергій Дилевський, довірена особа Тихановської Ольга Ковалькова і звільнений керівник Національного академічного театру імені Янки Купали Павло Латушко.
Чинний глава держави сказав, що не згоден на проведення повторних виборів, і звинуватив координаційну раду опозиції у спробі захоплення влади.
За фактом створення ради в Білорусі порушили кримінальну справу за ст. 361 Кримінального кодексу (заклики до дій, спрямованих на шкоду зовнішній безпеці Республіки Білорусь та її суверенітету, територіальної недоторканності, національної безпеки й обороноздатності).