Білоруський аналітик виїхав в Україну після згадки про нього в "інтерв'ю" Протасевича

Шрайбман (на фото) підкреслив, що жодної образи на Протасевича не має
Фото: Shraibman / Telegram

Білоруський політичний аналітик Артем Шрайбман покинув Білорусь після згадки його в "інтерв'ю" затриманого опозиціонера Романа Протасевича білоруському держтелеканалу ОНТ. Про це Шрайбман повідомив у своєму Telegram-каналі.

Шрайбман розповів, що в "інтерв'ю" Протасевич сказав, що він допомагав порадами в чаті, який можна було назвати координаційним штабом революції – Love Hata.

"Можу лише здогадуватися, чому і чи з власної волі, але Рома перебільшив мою участь у процесі. Я дійсно до кінця осені 2020 року був у цьому чаті, який починали як прості онлайн-сходини блогерів, але з наростанням протестів ця тема ставала головною в обговореннях", – зазначив аналітик.

За словами Шрайбмана, про існування чату і його учасників білоруські силовики знали ще із середини осені, а у грудні його ім'я в контексті чату прозвучало на ОНТ. Але тоді аналітик нікуди не поїхав, вважаючи, що йому нічого висунути.

"Але в сьогоднішній Білорусі навіть непричетність до того, що влада вважає злочином, – уже недостатнє страхування... З моїм кейсом така сама ситуація [як і з TUT.BY] – просте перебування в тому чаті багато місяців тому і гучні заяви Протасевича тепер, із ведучим, який окремо перепитав про мене, – це перехід у зону некомфортного ризику. Це почуття зміцнилося, коли того самого вечора я побачив щось дуже схоже на зовнішнє стеження біля свого під'їзду", – розповів він.

Шрайбман також підкреслив, що жодної образи на Протасевича у нього немає і бути не може.

"Ми не знаємо, який підвал у "ЛНР" і яку долю для його дівчини [затриманої росіянки Софії Сапеги] йому описали в разі відмови від цього інтерв'ю. Заручників не судять", – підкреслив він.

У коментарі "Наша Ніва" Шрайбман уточнив, що виїхав в Україну.

Контекст:

Півторагодинне "інтерв'ю" Протасевича вийшло на провладному каналі ОНТ у четвер увечері. У ньому опозиційний журналіст, зокрема, сказав, що визнав провину у кримінальній справі про організацію масових заворушень, заявив, що не хоче більше "лізти в політику", а також прокоментував чутки про нібито участь у батальйоні "Азов". Водночас на його руках було видно сліди травм.

У команді лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської заявили, що Протасевич – "заручник у руках терористів". "Це не фільм, а запис результату тортур, і в такий спосіб режим свідчить проти себе", – сказала прессекретарка Тихановської Анна Красуліна. Радник Тихановської Франак Вячорка заявив, що Протасевич є "заручником режиму".

Батько Протасевича висловив упевненість, що його сина змусили говорити все, що було сказано в інтерв'ю ОНТ. Також він звернув увагу, що до Романа не допускають адвоката, але допустили телебачення.

У МЗС Великобританії заявили, що "інтерв'ю вочевидь проводили під примусом".

23 травня літак авіакомпанії Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса, здійснив екстрене приземлення нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли винищувач білоруських ВПС.

Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали Протасевича і Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Їх визнали політв'язнями.

За даними білоруських ЗМІ, Протасевичу інкримінують три статті Кримінального кодексу Білорусі з максимальною санкцією до 15 років.

Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.

Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності улітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів у Білорусі.

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих.

Низка країн ввела обмеження на авіасполучення з Білоруссю. Кабмін України з 26 травня ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю, а з 29 травня заборонив білоруським літакам використовувати повітряний простір України.

3 червня редактор Radio Free Europe/Radio Liberty Рікард Йозвяк повідомив, що за його інформацією, Євросоюз наступного тижня введе санкції проти білоруських посадовців, причетних до примусового приземлення літака Ryanair у Мінську.