Білоруський опозиціонер Латушко: Для України важливо, щоб балкон у вигляді Білорусі був вільним і не проросійським. Це у перспективі гарантує безпечного сусіда G

Латушко пояснив, чому для України важливо, що відбувається в Білорусі
Фото: Pavel Latushka / Facebook
Україні необхідно, щоб Білорусь стала демократичною та вільною. Про це в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" заявив білоруський опозиціонер, що проживає в Польщі, експосол у Польщі, Португалії, Франції та Іспанії Павло Латушко.

"Можна шукати багато інструментів для підтримки України, а в перспективі – й підтримки Білорусі. Ми ж розуміємо, що стратегічно для України важливо, щоб ось ця частина Європи, цей (не хочу називати цим словом, але назву) балкон у вигляді Білорусі, щоб він був демократичним, вільним і не проросійським, а пробілоруським і проєвропейським", – сказав він.

За словами Латушка, це гарантує в стратегічній перспективі для України зрозумілого, відкритого та безпечного сусіда.

"Інакше Україні доведеться постійно вкладати величезні ресурси, щоб гарантувати свою безпеку з півночі. Я думаю, що це відповідає нашим спільним інтересам", – наголосив опозиціонер.

Латушко зазначив, що наразі незалежної Білорусі не існує, а є "Білоруська республіка в складі СРСР".

"Мрія Росії, щоб цей СРСР відродився. Поки вони мають Білорусь, такі відрізані шматки, як Абхазія, Осетія, Придністров'я. Це те, що може використати Росія. Але якщо ми говоримо з погляду міжнародного права, то це лише Білорусь, яка голосує під копірку, як голосує Російська Федерація. Звісно, усе це вигляд має дуже сумний і абсурдний", – сказав він.

Латушко: Путін мріяв з'їсти Україну як головну страву, а Білорусь – отримати на  десерт. Схоже, він може розпочати з десерту. Читайте повну версію інтерв'ю

Контекст:

Росія та Білорусь понад 20 років ведуть переговори про створення Союзної держави. Якщо сторони домовляться, економічні зв'язки між Москвою та Мінськом можуть зміцнитись до рівня Євросоюзу чи навіть федеративних держав, зазначали російські ЗМІ.

4 листопада 2021 року президент РФ Володимир Путін і самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко підписали 28 програм щодо посилення інтеграції між Росією та Білоруссю.

24 лютого Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, зокрема з Білорусі, хоча за кілька днів до цього міністр оборони республіки запевняв українського колегу, що загроз Україні з боку Білорусі немає. Також з території Білорусі окупанти запускали по українських об'єктах ракети та дрони-камікадзе.

Раді нацбезпеки і оборони України відомо, що президент РФ Володимир Путін щодня чинить тиск на Лукашенка, щоб той розпочав збройну агресію проти України з боку Білорусі.

4 жовтня Лукашенко прямо визнав, що Білорусь бере участь у війні Росії проти України.

10 жовтня він заявив, що домовився з Путіним про розгортання "спільного регіонального угруповання військ" через нібито високий рівень загроз "на західних кордонах Союзної держави". Помічник міністра оборони Білорусі з міжнародного військового співробітництва Валерій Ревенко заявив, що в країну прибуде майже 9 тис. російських військових.

11 жовтня Лукашенко оголосив у Білорусі перевірку боєздатності збройних сил. За даними білоруського видання "Наша Ніва", під прикриттям цієї перевірки проводитимуть приховану мобілізацію.

За даними американського Інституту дослідження війни (ISW) станом на 20 жовтня, імовірність наступу окупантів з території Білорусі залишається низькою.